• لینک کوتاه
 • کد خبر: 322548

  جان برنان رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) در جلسه سالانه شورای مشورتی امنیتی سنای آمریکا، آوارگان سوری را از بزرگترین چالش های آمریکا عنوان کرد.

  به گزارش پارس به نقل از ایران هسته ای، جان برنان رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) در جلسه سالانه شورای مشورتی امنیتی سنای آمریکا، آوارگان سوری را از بزرگترین چالش های آمریکا عنوان کرد.

  جان برنان رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) در جلسه سالانه شورای مشورتی امنیتی سنای آمریکا که در تاریخ 27 آبان 1394 (18 نوامبر 2015 ) برگزار شد  با اشاره به حوادث اخیر پاریس، داعش را تهدیدی جدی برای امنیت ملی آمریکا عنوان کرد.

  جان برنان گفت هرگز زمانی مانند اکنون در مواجهه با تهدیداتی جدی و تبعات ناشی از آن در برابر امنیت ملی آمریکا نبوده ایم.

  رئیس سیا با بیان اینکه آمریکا اشتراک اطلاعات را با کشورهای هم پیمان ادامه خواهد داد گفت چالشی که با آن مواجهیم نحوه انتقال سریع اطلاعات حساس است.

  برنان آوارگان سوری را از بزرگترین چالش های آمریکا دانسته و افزود ممکن است که سازمان های تروریستی بخواهند افرادی را از طریق این آوارگان وارد کشور ما بکنند.

   

  مشروح اظهارات جان برنان در جلسه سالانه شورای مشورتی امنیتی سنای آمریکا در ادامه می آید:

  در اینجا وزارت خارجه که حضور داریم فرصت خوبی است که تشکر وافر خود را از دفتر امنیت دیپلماتیک این وزارت خانه اعلام کنم.ما افسران امنیتی مشترک داریم و در سراسر جهان با هم همکاری داریم.ما می توانیم با همدیگر کار قابل توجهی را برای امنیت دیپلمات های آمریکایی در سفارتخانه ها،کنسولگری ها انجام دهیم.ما می توانیم این موضوع را تضمین کنیم که شهروندان آمریکایی در سراسر جهان همیشه در امنیت باشند و اینگونه هم هست.
  ما در اینجا از جان فشانی کارکنان وزارت خارجه در امر ایجاد امنیت دیپلماتیک تشکر می کنیم.تنها با نگاهی به حوادث دو هفته گذشته و حملات فاجعه بار که در پاریس روی داد، سقوط هواپیمای مسافربری در شبه جزیره سینا در مصر و بمب گذاری در جنوب بیروت که تمامی این اقدامات به داعش(گروه تکفیری صهیونیستی)مربوط می شود، چهارصد نفر کشته و پانصد نفر زخمی شده اند.داعش(گروه تکفیری صهیونیستی)جدیدترین نوع از ایدئولوژی کورکورانه است.این ایدئولوژی به خونریزی در سراسر جهان منجر شده است.
  ما به خوبی از توانایی های القاعده در چند دهه اخیر آگاهیم. بیست سال پیش و زمانی که من در عربستان سعودی بودم در حال مقابله با القاعده در مراحل ابتدایی تشکیل آن بودیم.

  ما همچنین به فکر این بودیم که چگونه با آنها در کشورمان مقابله کنیم.حالا با نگاهی به داعش (گروه تکفیری صهیونیستی)به این نتیجه می رسیم که با پدیده متفاوتی روبرو هستیم.این گروه الگوی شکل گیری خود را از القاعده و دیگر گروههای تروریستی گرفته است و به طور قابل توجهی گسترش پیدا کرده است.

  این گروه ریشه عمیقی در عراق و سوریه دارد.در گذشته شاهد حضور آن در عراق و سوریه بودیم اما داعش(گروه تکفیری صهیونیستی) هم اکنون شاخه هایی در عراق و سوریه ،سراسر خاورمیانه(غرب آسیا) آفریقا ،آسیا و ماوراء آن دارد.این گروه راهبرد خشن خود را پیگیری می کند.
  با نگاهی به آنچه که در پاریس روی داد به این نتیجه می رسیم که این گروه خود را متعهد به خشونت ورزی و هدف قرار دادن اهداف آسیب پذیر و آسیب زدن و کشتن افراد بیگناه می داند.آنها از آزادی های موجود استفاده زیادی برده اند.

  آنها همچنین استفاده زیادی از رسانه های اجتماعی کرده اند.آنها از این رسانه ها به منزله محیطی برای آموزش، ارتباط، شستشوی مغزی و ارائه دستورات خود بهره می گیرند.آنها همچنین توصیفی نادرست از آنچه که در عراق و سوریه می گذرد،ارائه می کنند.آنها توانسته اند از این ابزارها برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند. مطمئنا بی ثباتی، تغییرات سیاسی و تنش های فرقه ای در سراسر منطقه به آنها کمک کرده است. آنها توانسته اند از این موارد حداکثر استفاده را ببرند تا بتوانند اهداف خود را به پیش ببرند.
  همانطور که پیشتر گفتم من فعالیت خود را درحیطه اطلاعات امنیت ملی در سال هزار و نهصد و هشتاد آغاز کردم.من می خواهم بگویم هرگز زمانی چون حالا را که با تهدیداتی جدی و تبعات ناشی از آن در برابر امنیت ملی کشورمان روبرو هستیم به خود ندیده ام.

  جان کری وزیر خارجه، اشتون کارتر وزیر دفاع، من و دیگران زمان زیادی را در کاخ سفید با سوزان رایس مشاور امنیت ملی کشور و رئیس جمهور اوباما و دیگران برای مقابله با این مسائل که به شدت در حال گسترش در سراسر جهان هستند و تبعاتی را به همراه دارند ،صرف کرده ایم.

  بار دیگر می گویم که هرگز زمانی چون حالا را که با تهدیداتی جدی و تبعات ناشی از آن در برابر امنیت ملی کشورمان روبرو هستیم و آمریکا مجبور به مقابله فعالانه با آن شده است به خود ندیده ام.
  من بخش خوب زندگی خود را صرف کار بر روی مسائل مربوط به خاورمیانه(غرب آسیا)،زندگی در این منطقه و مطالعه درباره آن کرده ام و می توانم بگویم که خاورمیانه (غرب آسیا ) و جهان اسلام در دورانی چالش زا به سر می برد.

  انتقال از رژیم های دیکتاتور و تلاش برای حرکت به جلو از راه ایجاد اصلاحات و اصول دمکراتیک به خاطر موانع سخت و از جمله اقتصادی در برابر آن اصلاحات موضوعی بسیار چالش زا است.

  دور شدن از اقتصاد تمرکز محور به طرف بازار آزاد و سرمایه داری در این جوامع کار دشواری است.

  متاسفانه فساد در این کشورها شایع است.هنوز سازمان های دولتی بسیار ضعیف هستند.افراد زیادی در داخل این کشورها آواره اند و ثروت به طرزی ناعادلانه توزیع شده است.معتقدم که حتی بیش از یک دهه دیگر هم مناطق مختلف و وسیع در خاورمیانه(غرب آسیا)،آفریقا در حرکت به جلو با چالش های زیادی روبرو خواهند بود.این چالش ها با وضعیتی همراه شده اند که از محیط سایبری و دامنه های اینترنتی به جای استفاده در جهت مفید در جهت مضر استفاده می شود.

  از زمان یازدهم سپتامبر شاهد پیشرفت های قابل توجهی در آمریکا و در سطح بین المللی در حیطه ایجاد زیرساخت های لازم برای به اشتراک گذاری اطلاعات به روشی سریع تر بوده ایم.

  ما در 14 سال گذشته راهی طولانی را پشت سرگذاشته ایم. علاوه بر داخل آمریکا ما توانسته ایم که تبادل اطلاعات را با دیگر کشورها هم داشته باشیم.

  ما پیشرفت های زیادی در حیطه بین المللی در این رابطه داشته ایم.ما اشتراک گذاری اطلاعات را با هم پیمانان خود در کانادا،استرالیا،نیوزیلند داشته ایم.من می توانم بگویم که اشتراک گذاری اطلاعات ما با برخی از کشورها از جمله فرانسه هم بسیار قدرتمند است.

  چالشی که در این جا وجود دارد به نحوه انتقال سریع اطلاعات حساس باز می گردد.

  این موضوع در سراسر جهان با پیچیدگیهایی همراه است.ما تبادلات اطلاعاتی قابل توجهی با هم پیمانان فرانسوی خود داریم.من امروز یک بار دیگر با آنها تماس تلفنی داشتم.من در این گفتگو درباره ادامه همکاری ها و اشتراک گذاری موضوعات اطلاعاتی به روشی راهبردی با آنها گفتگو کردم تا بتوانیم با چالش هایی که با آنها روبرو هستیم ،مقابله کنیم.ما باید به روشی جامع و سازنده با این چالش ها مقابله کنیم.
  در چند هفته گذشته و همچنین در روز دوشنبه من گفتگوهایی با همتایان روسی با وجود اختلافات راهبردی که در سوریه و اوکراین با هم داریم، داشتم.این گفتگوها درباره تبادل اطلاعات برای مقابله با تهدیدات داعش(گروه تکفیری صهیونیستی) بود.زمانی که شما اطلاعاتی ویژه در اختیار دارید بهتر می توانید با تهدیدی که وجود دارد،مقابله کنید.

  روزانه شاهد این موضوع هستیم که نیروهای امنیتی در سراسر جهان اقداماتی را برای جلوگیری از تهدیدات این گروههای تروریستی انجام می دهند.متاسفانه برخی از نیات این گروههای تروریستی که در هفته اخیر شاهد آن بودیم عملی می شوند.این نوع حوادث عزم ما و کارشناسان امنیتی و اطلاعاتی ما را برای انجام بهتر کار خود جزم می کنند و مطمئنا ما این کار را انجام خواهیم داد.
  آوارگان سوری یکی از بزرگترین مسائل و جالش هایی است که ما با آن روبرو هستیم و آن جابه جایی این افراد از آن مناطق جنگ زده در عراق و سوریه است.

  سوریه پیش از درگیریها محل زندگی بیست و دو میلیون نفر بوده است و در حال حاضر پنجاه درصد جمعیت آن در داخل آن آواره شده اند.برخی از آنها هم به کشورهای اطراف آواره شده اند.برخی هم به اروپا مهاجرت کرده اند .معتقدم که ما باید چندین کار را انجام دهیم.ما کشوری هستیم که به طور سنتی از تمامی مردم کشورهای جهان استقبال می کنیم.

  ما می خواهیم که تعهد خود را به این ارزشها تضمین کنیم.آنچه که ما به دنبال آن هستیم این است که تروریستها موفق نشوند.

  در عین حال کارشناسان امنیتی باید توجه خاصی به افرادی که وارد این کشور می شوند داشته باشند.

  ما باید مواظب باشیم چون ممکن است که سازمان های تروریستی بخواهند افرادی را از طریق این آوارگان وارد کشور ما بکنند.

  یکی از کارهایی که من در تلاشم که آن را انجام دهم این است که سیستم نظارتی را تقویت کنم.این موضوع به ما این اجازه را می دهد که به پیشینه این افراد دسترسی داشته باشیم.دولت باید نقش خود را به خوبی در این رابطه ایفا کند.ما باید این موضوع را تضمین کنیم که شهروندان و جامعه بین المللی در امنیت باشد.ما باید از تلاش آنهایی که می خواهند در دامنه های دیجیتالی به ما ضربه وارد کنند جلوگیری کنیم زیرا دامنه های اینترنتی احترامی برای مرزهای کشورها قائل نیستند.

  ایران جامعه بین المللی رئیس جمهور عراق کانادا
  • رزمنده
   پاسخ

   سازمان ملل متحد سال ۱۹۴۵ میلادی پس از پایان جنگ جهانی دوم و از سوی کشورهای پیروز جنگ، تأسیس شد. تاکنون ناتوان بوده است و کوتاهی کرده است..
   آمریکا وهمپیمانانش مسئولیت فاجعه منطقه خاورمیانه را بپذیرد و عذرخواهی کنند.
   آموزش و تسلیح گروههای تروریستی توسط آمریکا ومتحدانش نقض قوانین بینالمللی است.آمریکا ومتحدانش پشت تمام اقدامات تروریست ها هستند.

  • رزمنده
   پاسخ

   سازمان حقوق بشری خود بزرگترین ناقضان حقوق بشرهستند.
   مدعیان حقوق بشرخود بزرگترین ناقضان حقوق بشرهستند.

  • رزمنده
   پاسخ

   داعش و تروریست سگ دست نشانده رئیس سیا است.

  • رزمنده
   پاسخ

   رئیس سیا پدرواقعی داعش دیگرگروهک تکفیری ها است

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها