به گزارش پارس ، به نقل از فارس، از زمانی که طرح مسکن مهر در دولت نهم ارائه شده وظیفه ساخت مسکن در شهرهای مختلف به تعاونی های مسکن داده شد و تعاونی ها با اخذ آورده اولیه از متقاضیان مسکن مهر و مشخص شدن زمین مربوطه به مرور شروع به ساخت کردند.

حال پس از گذشت چند سال، با توجه به اینکه در محاسبات اولیه قرار بود مسکن مهر در مدت زمان دو سال آماده و تحویل متقاضیان شود، این مدت به حدود ۵ سال رسید و با توجه به تورم و افزایش بی رویه قیمت مسکن، میزان آورده اولیه متقاضیان که همه جزو طبقه متوسط و پائین از لحاظ درآمدی جامعه هستند، تا سه یا چهار برابر افزایش یافت.

بنابراین گزارش، در این میان برخی از تعاونی ها با سوء استفاده از شرایط موجود و عدم تامین شرایط توسط متقاضیان که در پی کسب سودهای کلان از پروژه مسکن مهر هستند و در این خصوص از جای جای ایران و شهرک های اطراف تهران شنیده می شود که به فرض مثال برخی تعاونی ها با استفاده از اختیاراتی به صورت پنهانی امتیاز یک مسکن مهر را به ۱۰ درصد شرایط فروخته اند و یا اینکه در برخی از تعاونی ها، با ارائه مبلغی بالغ بر ۵ تا ۱۰ و حتی ۱۵ میلیون تومان نام برخی از متقاضیانی را که آورده اولیه نداشته و یا اینکه آورده اولیه آنها کم بوده است را حذف کرده و شخص دیگری را که معمولا از آشنایان خود پرسنل آنهاست، جایگزین می کنند.

این گزارش می افزاید: این شرایط از زمانی که مسکن مهر ۹۹ ساله قابل فروش نیز شده است، به شدت افزایش پیدا کرده و در شرایطی که مسکن های مهر تحویل داده شده بعضا تا قیمت ۱۲۰ میلیون تومان به فروش می رسد.

این تعاونی ها با استفاده از شرایط موجود متقاضیان کم درآمد و با آورده کم و یا بدون آورده را حذف کرده و یکی از بستگان و آشنایان را جایگزین کرده و سودهای میلیونی را به جیب می زنند.

آزادیان یکی از متقاضیان مسکن مهر در تماس با خبرگزاری فارس گفت: در یکی از شرکت های تعاونی مسکن مهر شهر قدس، در حالی که قرار بوده تا سال ۱۳۸۹ مسکن مهر را با آورده اولیه ۸ میلیون تومانی تحول متقاضیان بدهند، به مرور زمان تحویل این اماکن به تعویق افتاد و بالاخره در سال ۱۳۹۲ قرار بر این شد که با آورده حدود ۲۲ تا ۲۵ میلیون تومان مسکن ها را تحویل متقاضیان بدهند.

وی ادامه داد: این تعاونی در سال گذشته که هنوز ساختمان های مسکن نیمه کاره بود به هیچ عنوان حاضر به انصراف متقاضیان نمی شد، اما اکنون که ساخت مسکن ها به پایان رسیده است به دلیل ارزش بالای آن برای فروش، به برخی متقاضیان با ارسال نامه ای اعلام کرده است که « با توجه به اینکه میزان آورده شما کم بوده، نام شما از پروژه مسکن مهر حذف شده است. »

وی ادامه داد: بدین ترتیب با جایگزینی شخصی دیگر به راحتی می توانند از ارزش بالای مسکن سوء استفاده کنند و در این میان تنها افرادی ضرر می بینند که حدود ۵ سال پول خود را حتی به مقدار اندک در اختیار این تعاونی ها قرار داده اند و این تعاونی ها با سوء استفاده از پولی که شاید در ۴ یا ۵ سال گذشته می شد با آن تکه ای زمین خریداری کرده و ارزش آن پول هم اکنون به چندین برابر آن رسیده است. به راحتی با ارسال یک نامه نام این متقاضیان را حذف می کنند.

وی تاکید کرد: حال سؤال اینجاست که مگر زمین این مسکن از آنِ دولت نیست؟ مگر نام متقاضیان در سایت مسکن مهر وزارت راه و شهرسازی ثبت نشده است؟ مگر شرکت تعاونی که تنها وظیفه ساخت این مسکن ها را دارد و حقی برای دخالت در امور متقاضیان نداشته و روی هر واحد مسکن مهر نیز وام مسکن را برای ساخت دریافت نموده است، این حق را دارد که مالکیت حتی ۹۹ ساله را به راحتی از متقاضیان سلب کند؟

  ضمن هشدار به تعاونی های مسکن مهری که درصدد سوء استفاده از شرایط هستند، در صورت ادامه دار شدن این موضوع نام این شرکت های تعاونی مسکن مهر را افشا کرده و پیگیر مشکلات متقاضیان این مسکن که به حق از واجدین اصلی داشتن این نوع مسکن هستند، باشد.