به گزارش پارس به نقل از ایسنا، براساس اعلام بانک مرکزی شاخص بهای کالا و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در خرداد ماه ۹۲ به ۱۶۹.۳ رسیده که نسبت به ماه قبل ۳.۴ درصد افزایش یافته است.

براین اساس نرخ تورم نقطه به نقطه خردادماه امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۵.۱ درصد بوده است.

همچنین طی سه ماهه اول سال جاری شاخص بهای کالا و خدمات مصرفی نسبت به بهار سال ۹۱ ۴۳ درصد افزایش یافته است.

پیش از این بانک مرکزی میزان تورم در ۱۲ ماه منتهی به خرداد ماه سال ۹۲ را نسبت به ۱۲ منتهی به خرداد ماه ۹۱ ۳۵.۹ درصد اعلام کرده بود.

بنا به اعلام بانک مرکزی، شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی در خرداد ماه ۹۲ در تمام استان های کشور با افزایش همراه بوده است که بیشترین میزان افزایش متعلق به استان یزد ۴.۶ درصد و کمترین آن مربوط به استان مازندران با ۱.۷ درصد بوده است. این شاخص در استان تهران ۳.۶ درصد افزایش داشته است.

براساس این گزارش در خرداد ماه سال ۹۲ شاخص بهای گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها در مقایسه با ماه قبل ۴.۱ درصد، دخانیات ۱.۷ درصد، پوشاک و کفش ۳.۱ درصد، مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها ۲.۹ درصد، اثاث، لوازم و خدمات مورد استفاده در خانه ۲.۷ درصد، بهداشت و درمان ۷.۴ درصد، حمل و نقل ۳ درصد و ارتباطات ۰.۳ درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافته است.

همچنین شاخص بهای کالای مصرفی در مناطق شهری ایران در اردیبهشت ماه به عدد ۶۳.۷ رسید که نسبت به فروردین ماه دو درصد افزایش یافته بود.

همچنین در فروردین ماه سال جاری این شاخص به ۱۶۰.۵ درصد رسید که نسبت به ماه قبل ۰.۳ درصد افزایش داشت.

ماه تورم نقطه به نقطه میزان افزایش نسبت به ماه قبل
فروردین   ۴۲.۲ ۳
اردیبهشت ۴۱.۷ ۲
خرداد ۴۵.۱   ۳.۴

 

 

 

 

انتهای پیام