• لینک کوتاه
 • کد خبر: 68964

  با وجود اینکه چند هفته از روز شمار وزارت جهاد کشاورزی برای ورود سیب‌زمینی تابستانه و وعده ارزانی این محصول می‌گذرد و میزان قابل توجهی سیب‌زمینی به بازار عرضه شده هنوز قیمت این محصول برای مصرف‌کننده کیلویی ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان است که بهانه‌هایی از جمله شسته شدن این محصول عاملی برای افزایش قیمت آن مطرح می‌شود.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، گرچه در این میان کشاورزان سهم چندانی از این افزایش قیمت نمی برند اما بهانه هایی به عنوان سیب زمینی شسته شده و شسته نشده عاملی برای گرانی این محصول پرمصرف شده است.

    از زمانی که قیمت سیب زمینی به دلیل بارش سیل آسای اخیر سر به فلک کشید، وزارت جهاد کشاورزی وعده داد که با ورود تدریجی حدود ۸۳۰ هزار تن سیب زمینی تابستانه از استان هایی مانند همدان، اصفهان، آذربایجان شرقی و. . قیمت این محصول نهایتا تا دهم تیر ماه کاهش می یابد.

  سیب زمینی تابستانه به بازار آمد و روز به روز بر حجم آن افزوده شد و قیمت این محصول در مراکز عمده فروشی به حدود هزار تومان کاهش یافت اما این شرایط چند روزی دوام نیاورد و دوباره قیمت سیب زمینی افزایش یافت که به گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی عده ای هنوز نمی خواهند از سودهای غیرمنطقی خود صرف نظر کنند.

  ناصر توکلی - معاون امور تولیدات گیاهی وزارت جهاد کشاورزی - در این باره به ایسنا گفت: هر کیلو سیب زمینی حدود ۶۰۰ تومان از کشاورز خریداری می شود و در عمده فروشی حدود ۹۰۰ تومان فروخته می شود اما باید دید که چه عاملی باعث افزایش قیمت این محصول به کیلویی ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان می شود.

  وی افزود: اخیرا در میادین میوه و تره بار قیمت سیب زمینی را تحت عنوان شسته شده حداقل ۵۰۰ تومان گران تر از گذشته به دست مصرف کننده می رسانند این درحالیست که وزارت جهاد کشاورزی نامه نگاری هایی به سازمان میادین میوه و تره بار کرده و متذکر شده است که شست وشوی سیب زمینی از نظر فنی درست نیست.

  توکلی اظهار کرد: ممکن است کشاورزان به دلیل پایین بودن قیمت چند روزی محصول خود را برداشت نکنند و از فروش آن خودداری کنند اما محصولاتی همچون سیب زمینی به دلیل دوره فساد پذیری کوتاه و مشکلات نگهداری نمی تواند تا مدت زمان زیادی توسط کشاورزان نگه داشته شود.

  با توجه به حجم بالای تولید سیب زمینی تابستانه و قیمت پایین خرید این محصول از کشاورزان به نظر می رسد با مدیریت صحیح بازار مصرف می توان ضمن رعایت حقوق تولید کنندگان و مصرف کنندگان از فرصت طلبی برخی سودجویان جلوگیری کرد.

  آذربایجان شرقی اصفهان افزایش قیمت حقوق سیب زمینی گرانی مشکلات معاون میادین میوه و تره وزارت جهاد کشاورزی
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها