احمد اشتیاقی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با «پارس‌نیوز» و در تشریح اینکه با  مشخص شدن رئیس جمهور، روند بازار سرمایه به چه گونه‌ای خواهد بود؟ اظهار داشت: بازار بورس از لحاظ بنیادی شرایط خوبی دارد چراکه سهام‌ها در نقاط ارزنده‌ای قرار گرفته‌اند. تنها ابهام حال حاضر نرخ دلار است که سرمایه‌گذاران را مردد می‌کند زیرا برای‌شان مبرهن نیست خرید بکنند یا به واسطه کاهش دلار که شک منفی را به بازار وارد می‌کند، دست نگه دارد‌‌.

وی افزود: باور شخصی‌ام این است که قیمت‌های فعلی دیگر جایی برای اصلاح ندارند‌‌. از طرفی دیگر به دلیل گزارش‌های سه ماهه شرکت ‌ها که آخر تیرماه نیز منتشر می‌شود، به نظر می‌رسد وضعیت خوبی در پیش‌رو بازار سرمایه و سرمایه‌گذاران باشد.

اشتیاقی تصریح کرد: با توجه به مجمعی که در انتظار شرکت‌ها برای سال جاری و تیرماه سال آینده است، پیش بینی می‌شود سودهای خوبی در بازار جریان داشته باشد.

*افزایش تدریجی شاخص کل بازار سرمایه

این کارشناس بازار سرمایه همچنین خاطرنشان کرد: مبحث برجام و احیای آن تاثیر گذار است‌‌. این احیاء می‌تواند دلار را با نرخ کاهشی مواجه کند و این کاهش نیز به مراتب منجر به ابهام در بازار بورس خواهد شد‌. اگر از این اتفاق صرف نظر کنیم، تمامی عوامل دیگر در راستای بازدهی بازار حرکت می‌کنند‌.

او عنوان کرد: یکی از وعده‌های آیت الله رییسی، کاهش نرخ سود سپرده بود. به طورحتم سیاست‌های درنظر گرفته شده او در بخش‌های تولیدی، مسکن و سایر بخش‌های اقتصادی کشور موید بر عدم رکود است‌‌. بنابراین پیش‌بینی می‌شود اجرای سیاست‌های گفته شده، بازار بورس را با اتفاقات خوبی مواجه کند.

اشتیاقی یادآور شد:  تصور می‌کنم شاخص کل بازار بورس به تدریج با افزایش رو به رو شود‌ اما نمی‌توان انتظارات عجیب و غریبی نسبت به این افزایش حتی به صورت شارپی داشت. هنوز قریب به ۲۰۰ سهم با دامنه باز کشف قیمت نشده‌اند. بنابراین این ۲۰۰ سهم در صف فروش هستند.

وی درپایان این گفت‌وگو متذکر شد که درحال حاضرکلیت سهام در نقاط ارزندگی‌ست‌ و به همین خاطر پیش‌بینی می‌گردد بازدهی آتی بازار نزدیک به ۴۰ درصد باشد.‌