هادی بیگی نژاد ، عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پارس نیوز ضمن اشاره به قطعی‌های مکرر برق در سراسر کشور بیان کرد: آنچه باعث مشکلات برق شده کمبود برق است و ریشه مشکل نیز این است که به‌اندازه نیاز کشور برق تولید نشده است. برای جبران این کمبود سه برنامه داریم.

*تشریح سه راهکار برای رفع مشکل کمبود برق در کشور 

بیگی نژاد راهکار نخست را توضیح می‌دهد: نخست اینکه باید تلفات برق را متوقف و فرسودگی شبکه را جبران کنیم و کابل‌ها به کابل‌های «خود نگه‌دار» تبدیل و فرسودگی شبکه درست شود. اگر بتوانیم این فرسودگی شبکه را از بین ببریم تلفات برق کاهش پیدا می‌کند.

وی بابیان اینکه اگر بخواهیم جهادی کارکنیم و مشکل پول نداشته باشیم رفع فرسودگی شبکه حدود 2 سال زمان می‌برد، به راهکار دوم اشاره کرد و افزود: راهکار دوم راجع به سیکل ترکیبی نیروگاه‌هاست که باید واحد بخارش را وارد مدار کنیم و اگر پول داشته باشیم و هیچ مشکل قانونی نیز در این رابطه وجود نداشته باشد، 3 سال زمان می‌برد.

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون انرژی مجلس گفت: راهکار سوم نیز ساخت نیروگاه های جدید است؛ اگر یک نیروگاه جدید ساخته شود و مشکل پول نیز نداشته باشیم از روزی که تصمیم می‌گیریم و تا روزی که اجرا کنیم 5 الی 7 سال زمان می‌برد. بنابراین مشکل اصلی به دلیل کمبود برق بود که رفع آن به سه طریقی که ذکر شد قابل‌حل است و حداقل بین 2 تا 7 سال زمان نیاز است تا به‌طور کامل این مسئله حل شود.

او یادآور شد که ریشه مشکل برقی که اکنون با آن مواجه شده‌ایم به 7 سال گذشته مربوط است و اگر 7 سال پیش شروع به ساخت نیروگاه‌های لازم، از بین بردن فرسودگی شبکه و اضافه کردن سیکل بخار گازی و تکمیل سیکل ترکیبی نیروگاه‌ها کرده بودیم امروز به این شرایط نمی‌رسیدیم. 

*وزارت نیرو به‌تنهایی از عهده رفع مشکل برنمی‌آید و سران حاکمیت باید پای کار بیایند

بیگی نژاد متذکر شد: وضعیت امروز برق کشور برای سال‌های آینده روزبه‌روز بدتر می‌شود. حتماً باید فکر عاجلی صورت گیرد. سؤال این است که چه کسی باید برای این مشکل فکر اساسی کند؟ وزارت نیرو به‌تنهایی از عهده این کار برنمی‌آید و پولی که در بودجه 1400 مشاهده کردیم به هیچ‌وجه برای نیروگاه سازی مناسب نیست.

این نماینده مجلس گفت: نیروگاه سازی رقم‌های کلانی نیاز دارد و تمام سران حاکمیتی ازجمله سران سه قوه و شورای عالی امنیت ملی باید به مسئله ورود کنند و زمانی که تأمین اعتبار شود تازه نیروگاه سازی انجام می‌شود و نتیجه آن 7 سال دیگر مشخص خواهد شد.

بیگی نژاد ادامه داد: کمیسیون انرژی به مسئله ورود کرده و جلسات متعددی را از سال گذشته تاکنون برگزار کرده است اما واقعیت این است که کار از عهده وزارت نیرو خارج است و باید سایر نهادها ورود کنند و من در روزهای اخیر نیز این درخواست را از رئیس مجلس داشتم.

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون انرژی بیان کرد: اگر مسئله حل نشود در آینده با بحران‌های اقتصادی و اجتماعی روبرو می‌شویم. به‌طور مثال یک برجی ساخته می‌شود و بسیاری از این‌ها آب مصرفیشان با برق ‌کار می‌کند و مسئولان برق آن‌ها را قطع می‌کنند! حتماً معضلات اجتماعی به وجود می‌آید. یکی از مبناهای توسعه در دنیا برق است و ایران نیز این ظرفیت مستثنا نیست.

*اگر دست روی دست بگذاریم هرروز و هر سال وضعمان بدتر می‌شود

او تصریح کرد: به‌طور مثال یک کارخانه در حال تولید محصول است و برق آن‌ها قطع می‌شود و تا دستگاه‌ها می‌خواهند گرم شوند و کار را آغاز کنند مجدداً خاموشی می‌شود. مشخص است که این کار اقتصاد کشور را دچار مشکل می‌کند و تبعات اجتماعی دارد. حتماً باید شورای عالی امنیت ملی پای کار بیاید. اگر دست روی دست بگذاریم هرروز و هر سال وضعمان بدتر می‌شود. 

بیگی نژاد با اشاره به صحبت‌های رئیس‌جمهور در شهریورماه سال 99 مبنی بر اینکه دولت 20 هزار مگاوات برق در 8 سال کار خود تولید می‌کند، عنوان کرد: در برنامه ششم توسعه تعیین‌شده است که دولت باید سالانه 5 هزار مگاوات برق به ظرفیت کشور اضافه کند و طی 5 سال باید به 25 هزار مگاوات برسد. اکنون نزدیک به نصف این 25 هزار مگاوات محقق شده و نصف دیگر آن محقق نشده است و اینکه روحانی می‌گوید را ما می‌دانیم که در برنامه ششم توسعه به 50 درصد رسیده‌ایم.

این عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون انرژی در انتها خاطرنشان کرد: یکی از مواردی که رهبر انقلاب به آن تأکید کردند مسئله برق بود. ایشان فرمودند دولت باید با صورت وضعیت آن را تحویل دولت آینده دهند و یکی از صورت وضعیت‌ها در کشور برای این دولت برق است که با چالش جدی در آینده در این حوزه مواجه خواهیم شد.