مورخ ۲۷ فروردین ماه ۱۴۰۰ بود که ساداتی نژاد، رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از کاهش بوروکراسی و حذف رویه‌های زائد اداری برای رفع موانع تولیدات کشاورزی خبرداد و گفت: «این طرح با موافقت اعضای کمیسیون کشاورزی تصویب شد و در اسرع وقت در صحن علنی مجلس بررسی می‌شود.»

وی همچنین ضمن بیان اینکه این اقدام کمیسیون را می‌توان گامی بلند در تحقق شعار تولید ، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها از طریق اصلاح قوانین موجود و وضع قوانین حمایتی دانست و ابراز داشت: «کاهش بوروکراسی و حذف رویه‌های زائد اداری از جمله مهم‌ترین اهداف طرح حاضر است که مورد پیگیری قرار گرفته است.»

اما جزئیات طرح «پشتیبانی و رفع موانع تولید کشاورزی» چیست؟

طرح پشتیبانی و رفع موانع تولید کشاورزی تحت عنوان ستاد تنظیم بازار کشاورزی و دو سازمان توسعه تجارت کشاورزی ایران و سازمان توسعه سرمایه گذاری ایران پیش بینی شده است. در این راستا مقرر شده تا شورای تحت عنوان پشتیبانی و رفع موانع تولید تشکیل و این شورا با ریاست فرماندار، نایب رئیسی مدیر جهاد کشاورزی و دبیری نظام مهندسی شهرستان اداره گردد. پس از تشکیل این ستاد، شورای پشتیبانی و رفع موانع تولید موظف است ظرف مدت یک ماه استعلامات لازم و پاسخ متقاضی را ویژه فعالان حوزه کشاورزی صادر کند. همچنین معاونت علمی و فناوری مکلف شده است بخشی از منابع خود را در حوزه استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه کشاورزی و امنیت غذایی کشور هزینه و برای تمامی ماشین‌آلات کشاورزی توسط نیروی انتظامی بدون شرط بیمه نامه و عمر ماشین آلات، پلاک صادر شود.

همچنین مقرر شده تا وزارت نفت نیز میزان سهمیه سوخت مورد نیاز ادوات کشاورزی تعیین شده توسط وزارت جهاد کشاورزی را تامین کند.

در این طرح تسهیلات حمایتی و بیمه‌ای برای کشت قراردادی که راهبردی در راستای جهش تولید کشاورزی پیش بینی شده است. بدین شکل که وزارت جهاد کشاورزی برای مقابله با خرد شدن اراضی کشاورزی مکلف به ایجاد کشت و صنعت با اعطای تسهیلات و مشوق شد. بنابراین بر اساس مفاد این طرح سازمان توسعه تجارت کشاورزی ایران از ادغام معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی و سایر واحدهای ذی‌ربط این وزارتخانه و واحدهای مرتبط با بخش کشاورزی در وزارت صنعت ، معدن و تجارت تشکیل می‌شود و شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران و شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی شامل شرکت پشتیبانی امور دام و شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ذیل این سازمان فعالیت خواهند کرد. سازمان توسعه سرمایه‌گذاری کشاورزی ایران نیز از ادغام معاونت توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی و کسب‌وکارهای کشاورزی و سایر واحدهای ذی‌ربط در وزارت جهاد کشاورزی و واحدهای مرتبط با وظایف این سازمان در وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل می‌شود و شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از کشاورزی و شرکت شهرک‌های کشاورزی ذیل این سازمان قرار می‌گیرند

موافقان و مخالفان طرح رفع موانع تولید کشاورزی چه می‌گویند؟

به طورحتم شرح طرح رفع موانع تولید کشاورزی با هدف ایجاد تغییرات اساسی ساختاری در بخش کشاورزی صورت گرفته است و موافقان بسیاری دارد.‌ اما در این میان برخی افراد با تصویب آن مخالف و همواره نسبت به اجرای این طرح، اعلام نارضایتی می‌کنند. مخالفان تصویب طرح پشتیبانی از تولید کشاورزی بر این باورند که برای مدیریت یکپارچه بخش کشاورزی نیازی به قانون جدید نیست و باید قانون تمرکز اجرا شود.‌ آن‌ها همچنین اظهار دارند که هیچ ضمانت اجرایی برای حصول به نتیجه در این طرح لحاظ نشده است و مجلس باید به جای تصویب قوانین جدید به دنبال اجرای قوانین قبلی با استفاده از شان نظارتی خود باشد.‌

مخالفان تصویب طرح پشتیبانی از تولید کشاورزی معتقدند که حجم بالای تغییرات ساختاری در این طرح مانع از اجرای سریع و کامل آن خواهد شد. در‌واقع مهم‌ترین عدله این افراد این است که مجلس باید به‌جای تغییرات ساختاری به دنبال قوانین تنظیم‌گر و با ضمانت اجرایی بالا باشد که بتواند با کمترین دخالت اجرایی در فرایندهای زنجیره ارزش و نیز پرهیز از تغییرات ساختاری مطول و دارای ذی‌نفعان مانع‌ساز؛ بهترین قاعده برای مدیریت یکپارچه‌ بخش کشاورزی را وضع کند. در مقابل این افراد اما برخی دیگر با اعتقادی متفاوت، بر اجرا و تصویب این طرح مصمم و اظهار دارند که این طرح آیین‌نامه‌ اجرایی قانون تمرکز است و با اجرای این طرح دست دولت‌ها برای اجرای قانون تمرکز و مدیریت یکپارچه‌ بخش کشاورزی باز می‌شود.

*آخرین وضعیت طرح رفع موانع تولید کشاورزی/ مخالفت‌ها مانع شد؟

در تشریح آخرین وضعیت این طرح، نایب رئیس کمیسیون کشاورزی عنوان کرد: «تا روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه طرح پشتیبانی و رفع موانع تولیدات کشاورزی، تعیین تکلیف خواهد شد و دنبال آن هستیم که در راستای قانون هر کس پاسخگوی مسئولیت خود باشد.»

اگرچه این طرح هنوز در حال بررسی و اصلاح است و قرار است با تصویب این طرح موانع از راه تولیدات کشاورزی برداشته شود اما امید و انتظار‌می‌رود‌ که تعدد قوانین در مفاد این طرح باری دیگر بخش کشاورزی را دچار مشکل نکند.

عسکری، نایب رییس کمیسیون کشاورزی درتشریح این طرح چنین می‌گوید: «قوانینی وجود دارد که نه تنها کمکی به تولید نمی‌کند، بلکه سنگی است در راه تولید که امید می‌رود مشکلاتی نظیر مرغ و روغن و تعارض بین وزارتخانه‌ها در این زمینه تکرار نشود. بررسی‌های ما نشان داد همین قوانین دست و پا گیر و تفویض اختیارات بود که موجب مشکلات به وجود آمده و تاثیر آن بر معیشت مردم بود، در حالی که کشور تولید مازاد داشته و مرغ را صادر می‌کردیم و ملت برای تاسیس مرغداری و تولید این محصول التماس می‌کردند ولی ما مجوز این فعالیت را به آنها نمی‌دادیم، حالا به واسطه چند اشتباه در نحوه قانون گذاری و مدیریتی باید شاهد باشیم پروتئین سفید از سفره مردم حذف شده است. بنابراین باید قوانین دست و پا گیری که یک‌شبه تصویب شدند کنار زده شوند و قوانین کارشناسی شده جایگزین آنها گردند. لذا پس از بررسی و رفع موانع دنبال آن هستیم که در راستای قانون هر کس پاسخگوی مسئولیت خود باشد در خدمت مردم هستیم و توضیحات لازم را پس از تصویب اطلاع رسانی خواهیم نمود.