جعفر راستی ، نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با «پارس نیوز» ضمن اشاره به مشکلات حوزه انتخابیه خود بیان کرد: چند مشکل عمده در حوزه انتخابیه ما وجود دارد اولین مشکلی که در منطقه شبستر بررسی شد متاسفانه کمبود آب شرب و آب زراعی در منطقه بود همانطور که مشخص است دریاچه ارومیه اطرافش شرایط خاصی دارد برای استفاده از قنات های اطراف این دریاچه محدودیت ساعت گذاشتند به هر حال شرایط برای مردم منطقه بسیار مشکل است.

وی افزود: طرح مسکوت مانده پروژه آبرسانی ارس به مردم منطقه را پیگیری کردیم و در وزارت نیرو طرح را مجددا احیا کرده‌ایم و احتمال می‌دهیم تا پایان سال قرارگاه خاتم الانبیا پیمانکاری این پروژه را به اتمام برساند که مشکل آب منطقه را برای زراعت حل می کند.

*با کاشت نهاده دامی در شبستر منطقه را سرسبز و تامین آن را برای دولت آسان می کنیم

راستی ادامه داد: نکته حائز اهمیت دیگر در منطقه باغات آنجاست اما متاسفانه معمولاً با کمبود آب روبروست و در حال خشک شدن هستند. تصمیم گرفته شد که حدود یک میلیون تن نهاده دامی را در شهرستان بکاریم و معنایش این است که می توانیم در عرض یک سال منطقه را سرسبز کنیم و هم مردم به درآمدی پایدار برسند و از طرف دیگر به دولت و کمک می کنیم که از وابستگی به واردات نهاده‌های دامی خلاصی پیدا کند.

این نماینده تاکید کرد: متاسفانه بعد از ۴۲ سال از انقلاب در ایران اسلامی هنوز در تامین ۸۰ درصد نهاده های دامی در کشور مشکل وجود دارد و تامین آنها برای ما کمی سخت است. امیدوار هستیم با سیاست‌گذاری دقیق و ارائه راهکارهای مناسب به دولت بتوانیم قدمی در این راه برداریم زیرا نهاده‌های دامی یعنی امنیت غذایی کشور.

او تصریح کرد: موضوع دوم در منطقه ما بزرگراه صوفیان تا مرز آذربایجان غربی است که کلنگ آن از سال ۸۵ زده شده اما متاسفانه هنوز به اتمام نرسیده است. در سال ۱۴۰۰ حتی ۶۰ درصد کار نیز پیش نرفته است و منطقه شبستر در آذربایجان غربی واقعا تبدیل به یک قتلگاه عمومی شده است و به همین دلیل هر روز در حال پیگیری هستیم. باز هم با وجود منابع که دولت هر سال برای این کار اختصاص می دهد اما این بزرگراه هنوز کار دارد.

راستی درانتها تشریح می کند که مسئله بعدی صادرات محصولات باغی ما است که به معضلی بزرگ برای مردان تبدیل شده است در شبستر یک میدان تره بار مرکزی که مردم بتوانند محصولاتشان را عرضه و به سراسر کشور ارسال کنند وجود ندارد. دنبال یک سرمایه گذار گشتیم که خداروشکر پیدا شد و احتمالاً طی یک ماه آینده کلنگ این میدان زده خواهد شد.