طبق برآوردهای معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در سال ۹۸ نزدیک ۲۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تن انواع محصولات باغبانی در کشور تولید شد که بر اساس سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی، واردات انواع میوه به جز موز، آناناس، نارگیل و انبه همچنان ممنوع است. در این میان قیمت برخی محصولات متعارف و برخی دیگر نیز نامتعارف باقی ماند و در اواخر هفته‌ سوم فروردین کلیه محصولات با افزایش قیمت رو به رو شد‌. در این راستا «پارس‌نیوز» به گفت‌وگو با اسدلله کارگر، رییس اتحادیه مرکزی میوه و تره‌بار تهران پرداخت تا چرایی امر را آگاه و درخصوص قیمت انواع میوه و صیفی‌جات مطلع شود. 

او در تشریح این موضوع ضمن بیان اینکه افزایش قیمت‌ها تنها در هفته اول تا اواخر هفته سوم فروردین ماه ۱۴۰۰ بوده است به «پارس‌نیوز» عنوان کرد: «در انتهای سال ۹۹ به دلیل شرایط موجود و عدم استقبال از محصولات، قیمت انواع میوه و صیفی در مقایسه با مدت مشابه فصلی با کاهش قیمت رو به رو شد.»

وی افزود: «اگر از قیمت میوه و صیفی‌جات نوبرانه سال جدید چشم‌بپوشیم، خواهیم دید که در مقایسه با سال ۹۹، نمودار قیمت‌ها دچار سیر نزولی شده است. به طورمثال در سال گذشته، قیمت هرکیلوگرم موز در برخی نواحی به ۷۰ هزار تومان هم رسیده بود اما در حال حاضر قیمت هرکیلوگرم موز در بالاترین حد ممکن، ۲۶ هزار تومان است. به طورحتم نرخ‌گذاری فصلی محصولات موجب می‌شود تا از افزایش قیمت غیرمتعارف جلوگیری شود.»

کارگر تصریح کرد: «اگر در حال حاضر، در بازار انواع میوه و محصولات صیفی با افزایش قیمت رو به رو هستیم، به دلیل محصولات جدید یا در اصطلاح نوبرانه‌ست که به مرور و با رشد محصولات دچار اصلاح قیمت خواهند شد.»

رییس اتحادیه مرکزی میوه و تره‌بار تهران در پایان این گفت‌وگو همچنین خاطرنشان کرد: «اگر میوه‌های نوبرانه دچار اتفاقات طبیعی  همچون خشکی نشوند، میزان تولید‌شان افزایش و در نرخ‌نامه‌ها برای‌شان قیمت نهایی مصوب می‌گردد.»