درآمدهای نفتی در سال تحریم و کرونا یکی از محرمانه‌های اقتصاد ایران به شمار می‌آمد. حالا اما فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد گفته است که ۱۱ ماه سال ۹۹ درآمد نفتی فقط ۱۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

اگر مبنای قیمت ارز را دلار ۴۲۰۰ تومانی در نظر بگیریم، متوجه می‌شویم که در این مدت حدود ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار نفت فروخته شده است. اوپک اعلام کرده که در سال ۲۰۲۰ هر بشکه نفت ایران با میانگین قیمت ۴۰٫۷ دلار فروخته شده است.

با این حساب حدود ۶۰ میلیون بشکه نفت در ۱۱ ماه سال ۹۹ فروخته شده است که اگر آن را به ۳۳۵ روز تقسیم کنیم متوجه می‌شویم که روزانه تقریبا ۱۸۰ هزار بشکه نفت فروخته شده است.

این موضوع در حالی رخ می‌دهد که تا پیش از شروع فعالیت دولت دوم حسن روحانی میانگین فروش نفت ایران در بازه زمانی ۲۰ سال بیشتر از ۲٫۲ میلیون بشکه نفت بود اما در چهارسال گذشته این میزان به کمتر از ۵۰۰ هزار بشکه رسید.

منبع جدول: روزنامه همشهری

حالا اما با اعلام درآمد نفتی سال ۹۹ مشخص شده است که در بهترین حالت فروش نفت، روزانه به حدود ۱۸۰ هزار بشکه رسیده که این عدد حدود ۸ درصد فروش نفت در سال‌های پیش از تحریم‌های سنگین نفتی است.

البته باید اشاره کرد که اگر بخواهیم مبنای دلار را نرخ تسعیر ارز بودجه سال ۹۹ یعنی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان در نظر بگیریم یا با قیمت دلار بازار آزاد حساب کنیم میزان فروش نفت ایران رقم بسیار پایین‌تری است.