در حالی که چشم انداز یک انتقال آرام و بدون چالش قدرت در آمریکا و جهش سوددهی اوراق خزانه داری این کشور اشتهای سرمایه گذاری در بازار طلا را کاهش داده است، قیمت فلز زرد روز جمعه بیش از ۴ درصد سقوط کرد و نقره نیز شاهد افت حدودا ۱۰ درصدی بود.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۳.۳۹ درصد افت به ۱۸۴۹ دلار رسید. دیروز قیمت طلا تا رقم ۱۸۲۸ دلار و ۳۶ سنت پایین آمد. بدین ترتیب طلا بدترین عملکرد هفتگی از ماه نوامبر تاکنون را به ثبت رساند. قیمت فلز زرد در پایان معاملات آتی دیروز برای تحویل در ماه فوریه با ۴.۰۹ درصد افت به ۱۸۳۵ دلار و ۴۰ سنت رسید.

ادوارد مویا تحلیلگر ارشد بازار‌های فلزات گرانبها در موسسه اوآندا گفت: «بازار طلا از نظر بسیاری از سرمایه گذاران در حال یک تغییر جهت بنیادین است و بسیاری از آن‌ها دارند دارایی‌های خود را از این بازار خارج می‌کنند.»

 

وی افزود: «احتمالا بازار اوراق قرضه شاهد ورود سرمایه‌های قابل توجهی خواهد بود و این بخشی از جذابیت بازار طلا را از بین برده است.»

کنترل دموکرات‌ها بر سنای آمریکا این امیدواری را ایجاد کرده که بسته‌های محرک مالی قابل توجهی ارائه خواهد شد و این سبب شده تا سوددهی اوراق قرضه ده ساله دولت آمریکا به بالاترین میزان از ماه مارس برسد.

جفری سیکا تحلیلگر بازار‌های مالی گفت، از زمانی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با یک انتقال آرام و بدون دردسر قدرت موافقت کرده، برخی برداشت سود‌های موقتی به راه افتاده است.

در حالی که در سال گذشته سرمایه گذاران با هدف در امان نگه داشتن دارایی‌های خود از افزایش نرخ تورم راهی بازار طلا شده بودند، با بالا رفتن سوددهی اوراق قرضه و افزایش هزینه فرصت سرمایه گذاری در بازار طلا این روند اکنون تغییر کرده است.