ثبت نام جدید مسکن ملی در شهرهایی که قبل از این در آنها فرصتی برای ثبت نام مسکن ملی وجود نداشته است. در اولویت قرار دارد.

محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در خصوص نحوه ثبت نام جدید مسکن ملی و نیز اولویت بندی شهرهای مورد تخصیص آن اظهاراتی داشت.

اولویت ثبت نام جدید مسکن ملی با کدام شهرها است؟

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی درباره ثبت نام جدید مسکن ملی گفت: در برخی از شهر‌های ۱۸ استان کشور با تلاش‌های اداره کل راه و شهرسازی همان استان‌ها، زمین برای اجرای طرح ملی مسکن تامین و مقرر شد تا ثبت‌نام مجدد برای متقاضیان جدید انجام شود.

مقرر شده است تا در هفته آتی با اعلام ظرفیت شهر‌هایی که توانستند تامین زمین کنند، ثبت‌نام مجدد طرح اقدام ملی مسکن انجام شود.

متقاضیان طرح ملی مسکن باید شرایط اعلامی زیر را داشته باشند؛

«متقاضی و افراد تحت تکفل ، فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی (از 1384/01/01 به بعد) بوده و از تاریخ 1357/11/22 از هیچ یک از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشد. به عبارتی سبز بودن فرم ‹‹ج›› در استعلام از سامانه مربوطه (موضوع ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی عرضه و تأمین مسکن)

متقاضی متأهل و یا سرپرست خانوار

زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل 35 سال سن

دارای حداقل 5 سال سابقه سکونت در پنج سال اخیر در شهر مورد تقاضا

در شهرهای جدید سابقه سکونت حداقل 5 سال در شهر جدید مورد تقاضا .و یا در شهر مادر ملاک است

نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی (نظیر چک برگشتی، تسهیلات معوقه و ...)

توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن (مازاد بر تسهیلات بانکی)

امکان سپرده‌گذاری حداقل سی درصد هزینه ساخت مازاد بر تسهیلات بانکی، در خصوص متقاضیان واجد شرایط بر اساس اعلام دستگاه یا نهاد مربوطه

توانایی پرداخت اقساط ماهیانه بانکی تسهیلات دریافتی»

تکمیل مدارک و آورده متقاضیان مسکن ملی جدید

متقاضیان پس از اعلام رسمی، مدارک لازم را با همان شرایط گذشته ارائه دهند و چنانچه واجدشرایط ثبت نام در طرح ملی مسکن باشند برای تکمیل مدارک به آنها اطلاع رسانی می شود.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی تکمیل آورده توسط متقاضیان را برای طرح اقدام ملی مسکن وابسته به پیشرفت پروژه‌ها دانست و گفت: برخی پروژه‌ها مراحل جلوتری دارند و بر اساس جدولی که در قرارداد بین سازنده و متقاضی به امضا می‌رسد و بر اساس پیشرفت پروژه ها، اعلام و تکمیل می‌شود.

زمان آغاز ثبت نام جدید مسکن ملی

این مقام مسوول با بیان اینکه از تمامی ظرفیت‌های واحد‌های طرح اقدام ملی مسکن در تمامی بخش‌ها استفاده خواهیم کرد، افزود: طرح اقدام ملی مسکن در قالب ۴۰۰ هزار واحد مسکونی هدف گذاری شده که در این طرح سعی می‌کنیم با تقویت تولید مسکن در تمامی بخش‌ها بتوانیم نقش موثری را در عرضه و تولید مسکن ایفا کنیم.

محمود زاده در پایان بیان کرد: تا چند روز دیگر مجددا سایت طرح اقدام ملی مسکن در شهر‌های مختلف بازگشایی می‌شود و امیدواریم متقاضیان با تکمیل آورده خود بتوانند از این فرصت استفاده کنند.