فرشاد مقیمی مدیرعامل ایران خودرو در خصوص تولید خودرو‌های سنگین و اتوبوس در کشور، گفت: در حوزه خودرو‌های سنگین و تجاری، اتفاقات خیلی خوبی در سال ۹۹ رقم خورده است. در بحث مربوط به کل تولید خودروهای سنگین افزایش ۴۱ درصدی داشته ایم.

این مقام مسئول بیان کرد: در سال جهش تولید، هدف گذاری‌هایی انجام داده ایم که تاکنون به تمام آن اهداف رسیده ایم و تا پایان سال کامل خواهد شد. خط تولید اتوبوس بعد از ۹ سال که توقف تولید، مجدد به حرکت در آمده است و توانستیم ۴۰ دستگاه اتوبوس از تعهداتی که به شهرداری داشتیم را تحویل دهیم.  

مدیرعامل ایران خودرو با اشاره به بحث کشنده‌ها، گفت: تولید کشنده ها هم آغاز شده است و با پیگیری‌هایی که در حال انجام است، حداکثر تا ۳ ماه آینده مراحل تایید استاندارد را خواهیم گرفت .

ودرو هاچ بک جدید راهی بازار می شود

مقیمی گفت: در بحث خودرو‌های سبک طیف وسیعی از محصولات را به بازار عرضه خواهیم کرد. از نمونه برنامه‌های تولیدی می توان به خودرو وانت جدید و خودرو هاچ بک اشاره کرد که نقشه توسعه آن را تهیه کرده ایم. از دیگر خودرو‌هایی که در سال آینده وارد بازار خواهد شد می‌توان به خودرو نیمه شاسی اشاره کرد که هر کدام از خودرو‌ها بعد از طراحی به بازار عرضه خواهند شد.

او ادامه داد: خودرو سدان طراحی شده و بهمن ماه امسال هزار دستگاه از آن به بازار عرضه خواهد شد و در سال آینده  میزان تولید آن افزایش خواهد یافت و به ۲۵ هزار دستگاه خواهد رسید.

این مقام مسئول در خصوص داخلی سازی قطعات خودرو، گفت: تعداد قابل توجهی از قطعات خودرو که از خارج کشور تامین می‌شد را توانستیم با نظام و جهاد خودکفایی که در مجموعه ایران خودرو کشور شکل گرفت، داخلی سازی کنیم. می‌توان گفت حدود ۵۰ تا ۱۰۰ قطعه داخلی سازی شده است، اما برخی از آن‌ها مراحل تست را سپری می‌کند.

مدیرعامل ایران خودرو گفت: اگر بتوانیم تست های مربوط به خودرو را در سطح کشور دریافت کنیم حتما این قطعات به خط تولید ایران خودرو اضافه خواهند شد و به طبع خرید از خارج کشور کاهش پیدا خواهد کرد.