نویسنده: سعید محمدی، کارشناس روابط بین الملل

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، با اشاره به شیوع ویروس کرونا در ایران تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا گفت: «چین به دقت در حال پیگیری پیشرفت شیوع این بیماری در ایران است. چین اخیرا کیت‎ های تشخیص و تجهیزات پزشکی دیگری را برای ایران فراهم کرده و یک گروه متخصص را هم به ایران اعزام کرده است. ما هر کاری که لازم باشد برای کمک به آنها انجام می‌دهیم. همچنین از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که همکاری با ایران را تقویت کرده و مشترکا از امنیت سلامت همگانی جهانی حفاظت کند. اشاره کنم که دولت و ملت ایران در موقعیت حساسی در مبارزه‌شان علیه این بیماری مسری قرار دارند. ادامه تحریم‌های یک‌جانبه علیه آن‌ها وضعیت را بدتر کرده و غیرانسانی است. ما از طرف مربوطه (آمریکا)می‌خواهیم که فورا تحریم‌ها علیه ایران را لغو کرده و مانع از تلاش‌های ایران و جهان برای مبارزه با این بیماری نشوند.»

لیجیان در حالی این سخنان را به زبان آورد که دونالد ترامپ و مایک پومپئو، رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، طی اظهاراتی نمایشی و عوام فریبانه، برای ارسال کمک به ایران اعلام آمادگی کردند. با این وجود و علیرغم اهمیت اتخاذ تصمیم فوری در این خصوص، آنها هیچ اقدام عملی در جهت لغو موانع ناشی از برقراری تروریسم اقتصادی علیه ایران و یا ارسال کمک های پزشکی و تجهیزات لازم برای مبارزه با ویروس کرونا از طریق کانال های بین المللی و یا کاهش تحریم های ضد بشری به منظور تامین نیازهای اولیه بهداشتی درمانی ملت ایران انجام نداده اند. 

این در حالی است که با توجه به اهمیت مبارزه فوری و جدی با ویروس کرونا و ضرورت دریافت امکانات و تجهیزات پزشکی و درمانی از سوی ایران به منظور مهار گسترش ویروس در ایران، علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران نیز پیشنهاد داد که تحریم های ضد بشری آمریکا حتی به صورت محدود به عنوان یک اقدام انسانی و حائز اهمیت لغو شود یا کاهش یابد. 

البته در این شرایط خطیر برای جامعه بین المللی و ملت ایران روشن است که تحت تاثیر تروریسم اقتصادی آمریکا، محدودیت و دشواری هایی در مسیر مبارزه دقیق و سریع با اپیدمی کرونا در ایران ایجاد شده و عمده آن به این دلیل است که کانال های مبادلات مالی، تجاری و اقتصادی ایران از سوی آمریکا مسدود است. از این جهت و خصوصا به خاطر محدودیت های مراسلاتی و مبادلاتی، درمان بیماران و جوانب مرتبط با کنترل و مهارسریع اپیدمی کرونا با دشواری انجام می پذیرد.

بنابر این چنانچه آمریکا به رفتار غیر منطقی و ضد بشری خود در قبال ملت ایران ادامه دهد، بی شک مسئولیت همه عواقب این امر را نیز باید پذیرا شود. این رفتار ترامپ و مقامات دولت آمریکا مصداق جنایت علیه بشریت محسوب می شود و بدیهی است که افرادی چون دونالد ترامپ مسئول مستقیم عواقب وخیم توسعه و فراگیری اجتناب ناپذیر این بحران در جهان خواهند بود و حتی ملت آمریکا هم از شیوع و گسترش آن در امان نخواهند ماند. از این رو ضروری است دولت ترامپ سریعا به رفتار غیر منطقی، ضد انسانی و تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران پایان دهد و امکان لازم را برای ایران برای مبارزه با این اپیدمی شوم که جامعه جهانی را تهدید می کند، فراهم کند.