عضو شورای پول و اعتبار:

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 60880

  عضو شورای پول و اعتبار پیش‌بینی عدم تحقق سود مورد انتظار، تحولات سیاسی اخیر و کاهش تقاضا برای واردات کالا را از عوامل اصلی کاهش قیمت ارز عنوان کرد و گفت: ‌ قطعا این پدیده را نمی‌توان به اقدام چند دلال مرتبط دانست.

  به گزارش پارس ، کورش پرویزیان در گفت وگو با فارس، با اشاره به روند کاهشی قیمت ارز و سکه در بازار اظهار داشت: علائمی که هم اکنون در بازار وجود دارد روند را به صورت کاهشی نشان می دهد مگر اینکه متغیر دیگری وارد شده و موجب توقف یا افزایش قیمت ها شد.

  وی افزود: به نظر می رسد در چند روز گذشته تقاضای واسطه گری و دلالی کاهش یافته که علت اصلی این اتفاق پیش بینی عدم تحقق سود مورد انتظار در این بازارها است.

  عضو شورای پول و اعتبار تصریح کرد: دلیل این پیش بینی تحولات سیاسی و تغییرات دیدگاه در ارتباطات بین الملل است و از طرف دیگر کاهش میزان تقاضا به واسطه واردات کالا است به طوری که در چند ماه اخیر فشار تقاضا برای واردات کاهش یافته و همین مساله موجب افت نیاز واردکنندگان به ارز است.

  وی با اشاره به نتیجه فروش ارز در بازار مبادله ای، گفت: از زمان شکل گیری این بازار تاکنون حجم تقاضای پوشش داده شده در مقایسه با سال های قبل کمتر است؛ بنابراین این عوامل بر کاهش قیمت ارز در بازار آزاد موثر بوده است.

  رئیس مؤسسه عالی بانکداری افزود: در کوتاه مدت روند کاهشی قیمت ها وجود دارد اما در بلند مدت به عوامل متعددی بستگی دارد و باید بر اساس برآوردها در این زمینه اظهارنظر کرد؛ هم اکنون قیمت اونس در بازار جهانی کاهش یافته و این پدیده به کاهش نرخ ها در بازار سکه و حتی سایر بازارها تاثیرگذار بوده است.

  وی با بیان اینکه امیدواریم قیمت ها به سمت تعادلی و متناسب با رشد اقتصادی کشور حرکت کند، گفت: قطعا این پدیده را نمی توان به اقدام چند دلال و واسطه گر در بازار مرتبط دانست؛ البته همه عوامل در بازار تاثیرگذار هستند.

  وی در پاسخ به این سوال که آیا رسیدن قیمت ارز و سکه به این ارقام ماندگار خواهد بود و مجددا به قیمت های یک ماه گذشته برنمی گردد، اظهارداشت: به صورت برآوردی می توان تحلیل هایی در این زمینه داشت اما اینکه بدانیم در آینده چه تحولاتی در بازار ارز روی خواهد داد، به طور دقیق نمی توان پیش بینی کرد؛ اما برای سال جاری امیدواریم شاهد نوسان در بازار ارز نباشیم.

  وی در مورد قیمت واقعی ارز در بازار گفت: اگر روند گذشته طی می شد قیمت ارز حدود ۲ هزار تومان برآورد می شد اما برخی مسائل و تصمیمات موجب افزایش نرخ ارز شد؛ اما با توجه به گزارش ارائه شده توسط رئیس کل بانک مرکزی ذخایر ارزی پاسخگوی نیازهای کشور خواهد بود.

  ارز افزایش قیمت پوشش رئیس کل بانک مرکزی رشد اقتصادی شورای پول و اعتبار کورش نرخ ارز واردات بازار
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها