• لینک کوتاه
 • کد خبر: 60842

  تازه‌ترین اظهارات مطرح شده حاکی از آن است که مشکل توقف صادرات سیمان ایران به عراق حل شده و مصوبه ممنوعیت واردات سیمان از ایران توسط دولت عراق لغو شده است.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، در حالی سهم بازار عراق از صادرات سیمان کشور در سال گذشته به حدود ۷۰ درصد رسید که انتشار اخباری درباره برنامه دولت عراق برای توقف واردات سیمان از ایران از ۱۰ تیر ماه امسال نگرانی های زیادی را در میان تولیدکنندگان و صادرکنندگان سیمان به وجود آورده بود.

  ایران سال قبل در مجموع ۸۳۰ میلیون دلار سیمان پورتلند (به استثنای سفید) صادر کرد که از این مقدار صادرات ۵۵۸.۷ میلیون دلار آن مربوط به بازار عراق بود.

  همچنین تازه ترین آمار گمرک ایران نشان می دهد که در دو ماه نخست سال جاری صادرات سیمان کشورمان به عراق از نظر وزنی و ارزشی ۳۴.۶ و ۳۰ درصد افزایش یافته و به ترتیب به ۱.۵ میلیون تن و ۱۱۹.۶ میلیون دلار رسید.

  با این وجود طی چند هفته گذشته فعالان صنعتی و تجاری ایران خبر دادند که دولت عراق قصد دارد از ۱۰ تیر ماه سال جاری واردات سیمان از ایران را متوقف کند. حتی اعلام شد که زودتر از تاریخ اعلام شده کامیون های صادراتی سیمان ایران پشت مرزهای عراق بلاتکلیف مانده اند.

  اما براساس تازه ترین اظهارات مطرح شده گویا مشکل توقف صادرات سیمان ایران به عراق حل شده است. نایب رییس اتحادیه صادرکنندگان سیمان خوزستان که نخستین بار از توقف صادرات سیمان ایران به عراق خبر داده بود، عنوان کرده که" دولت عراق مصوبه ممنوعیت واردات سیمان از ایران را لغو کرده است. "

  به گفته صادق سواعدی" به نظر می رسد تجار عراقی سیمان را از ما خریداری و احتکار می کردند و پس از توقف صادرات اقدام به فروش آن با قیمت های بالا می کردند. "

  اطلاعات منتشر شده نشان می دهد که در مدت زمان توقف صادرات سیمان به عراق بیش از ۴۰۰ تن سیمان در مرزهای شلمچه، چزابه و مهران دپو شده بود.

  ایران دلار دولت سیمان عراق گمرک واردات لغو صادرات ممنوعیت
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها