به گزارش پارس به نقل از فارس، احمد مشیری با بیان اینکه آب تهران جزو بهترین آب های جهان است، افزود: کشورهای اروپایی با وجودی که از ۲۰۰ سال پیش سامانه جمع آوری فاضلاب دارند اما چون پساب فاضلاب را داخل رودخانه ها می ریزند و از همان رودخانه آب برای تصفیه برداشت می کنند، گرچه کیفیت شیمیایی این آب بالاست اما کیفیت فیزیکی و طعم و بوی مناسب نوشیدن ندارد و از آب بسته بندی برای آشامیدن استفاده می کنند.

وی اظهار داشت: آب تهران بزرگ از برفاب دماوند، البرز، و… تامین می شود و بدیهی است که نه به آب بسته بندی و نه به دستگاه تصفیه آب نیاز است.

وی تاکید کرد: نکته مهم این است که نباید مشکلات تاسیساتی داخل ساختمان را به حساب شرکت های آب و فاضلاب گذاشت.

وی ادامه داد: بهترین کار این است که مشترکان، آب نزدیک ترین شیر به کنتور آب را داخل لیوانی بریزند و رنگ و طعم و بوی آن را چک کنند، در غیر این صورت اگر بقیه شیرهای داخل منزل دارای آب کدر و… است، مشکل از پوسیدگی، زنگ زدگی و… تاسیسات داخلی ساختمان است و نه کیفیت آب.

*مصرف یک فرد اروپایی برابر با یک سوم میزان مصرف یک فرد ایرانی است

مشیری سپس با بیان اینکه میزان مصرف یک فرد اروپایی برابر با یک سوم میزان مصرف یک فرد ایرانی است، تصریح کرد: باید حتما به سمت مصرف بهینه آب حرکت کنیم و برای این کار، استفاده از وسایل کاهنده مصرف و نیز شیرآلات اهرمی و سنسوری پیشنهاد می شود.

وی درخصوص نحوه عملکرد لوازم کاهنده مصرف آب گفت: این لوازم، هوا را با آب مخلوط می کنند بنابراین میزان آبی که بیرون می دهند نصف می شود در حالی که حجم آب کمتر نمی شود.

مدیر دفتر کنترل کیفیت و بهداشت شرکت آب و فاضلاب استان تهران افزود: باید آب را برای نسل های آینده نگه داریم چون قطعا جنگ جهانی بعدی بر سر آب خواهد بود.

وی افزود: بیشتر کشورهای جهان مرزهایشان با کشورهای دیگر ازطریق رودخانه هاست و گاهی آب یک رودخانه از چند کشور مختلف عبور می کند و همین امر دلیلی بر نزاع های آینده خواهد بود.