به گزارش پارس به نقل از دنیای اقتصاد، دیروز به عنوان اولین روز از فصل تابستان، مالکان و موجران تعداد قابل توجهی واحد مسکونی را به بازار معاملات مسکن معرفی کردند.


این در حالی است که افزایش عرضه در بازار رهن و اجاره نیز رخ داد و روز گذشته، حجم قابل توجهی از آگهی ها، به معاملات مسکن اختصاص یافت.


افزایش عرضه مصادف با اولین روز از آغاز فصل تابستان، در شرایطی بازار مسکن را به سمت روزهای پررونق تری هدایت می کند که ظرف روزهای اخیر تقاضا برای خرید یا اجاره مسکن به طور نسبی با افزایش همراه شد.
به این ترتیب، کاهش قابل توجه حجم واحدهای مسکونی عرضه شده به بازار مسکن که ظرف یک سال اخیر، آینده مبهم و رکود تورمی قابل توجهی را برای بازار معاملات رقم زده بود، همزمان با برخی تحولات که امکان پیش بینی قیمت ها در بازار مسکن طی روزها و ماه های آتی را برای فعالان آن فراهم کرده، خریداران و موجران را به عرضه واحدهای شان ترغیب کرده است.


آن طور که شواهد موجود از حجم فایل های ارائه شده به بازار مسکن در اولین روز تابستان نشان می دهد، مالکان و موجران با مشاهده تثبیت شرایط به نفع کاهش قیمت ها و افزایش قدرت چانه زنی متقاضیان، ظرف روزهای گذشته و روزهایی که بازار مسکن از این به بعد در پیش رو دارد، متقاعد شده اند هر چه زودتر نسبت به فروش یا رهن و اجاره واحدشان اقدام کنند تا مبادا درگیر زیان ناشی از کاهش احتمالی قیمت ها شوند.


از سوی دیگر، از روزهای قبل، در نتیجه افزایش امیدواری ها برای کاهش قیمت مسکن در آینده نزدیک، عمده متقاضیان واحدهای مسکونی که برای خرید آپارتمان مراجعه می کنند کسانی هستند که به اجبار و برای نیاز مصرفی خود متقاضی خرید شده اند.


به این ترتیب، با پر رنگ تر شدن احتمال کاهش قیمت ها و تقویت گمانه زنی هایی در خصوص عدم سودآوری مسکن در سال ۹۲ و حتی سال بعد از آن، هم اکنون تقاضای سرمایه ای به کمترین میزان خود در بازار معاملات خرید و فروش مسکن رسیده است.


پتانسیل بازار برای کاهش قیمت


این در حالی است که حتی به رغم افزایش میزان مراجعه خریداران، هنوز تعداد معاملات خرید و فروش به حدی نرسیده است که بتوان از آن به عنوان خروج کامل بازار معاملات مسکن از رکود یاد کرد.


وضعیت تورم هم در بازار مسکن به رغم نرم تر شدن مالکان و افزایش قدرت چانه زنی متقاضیان، همچنان پابرجاست.
به این علت که قیمت مسکن به خصوص در یک سال گذشته تا اندازه ای افزایش داشت که حتی به رغم تثبیت قیمت ها و همچنین نمونه هایی از کاهش قیمت، در روزهای اخیر، هنوز هم قیمت ها تورمی است و آن طور که مشاوران املاک و کارشناسان مسکن معتقدند قیمت ها به قدری بالا است که به جز کاهش یا حداقل تثبیت، انتظار دیگری برای بازار مسکن در روزها و ماه های باقیمانده از سال، باقی نمی گذارد.


به گزارش « دنیای اقتصاد» ، در بازار رهن و اجاره که عمده متقاضیان این روزهای بازار مسکن را به خود اختصاص می دهد نیز اگر چه هنوز قیمت ها بالاتر از ارزش واقعی فایل آگهی شده است، اما نسبت به پارسال افزایش قابل توجهی در قیمت ها مشاهده نمی شود.


با این حال، اطلاعات موجود از معاملات انجام شده در بازار اجاره مسکن حاکی است: قیمت های نهایی رهن و اجاره به نسبت پایین تر از آن چیزی است که موجر در ابتدا به بازار مسکن اعلام می کند.
فعالان و کارشناسان مسکن در مورد بازار رهن و اجاره هم معتقدند: قیمت ها به حدی بالا است که به خوبی پتانسیل کاهش قیمت در آن وجود دارد بدون اینکه موجر متضرر شود.