به گزارش پارس به نقل از دنیای اقتصاد، با به پایان رسیدن تب و تاب انتخابات ریاست جمهوری، طرف های عرضه و تقاضا در بازار مسکن به خاطر آنچه انتظارات کاملا متفاوت آنها از تابستان۹۲ گفته می شود، همزمان به میز معاملات برگشته اند. این فرآیند می تواند زمینه آرامش قیمت مسکن را فراهم سازد اما در مقابل این رخداد، واکنش بی نهایت مثبت از سوی دو بازار رقیب مسکن نسبت به ورود « روحانی» تردید هایی را متوجه آینده قیمت ملک کرده است.


« منافع متضاد» خریدار و فروشنده مسکن همواره باعث شده در هر دوره ای از رکود یا رونق بازار، یکی از دو طرف میل به معامله از خود نشان دهد و طرف دیگر از انجام معامله پرهیز کند. معمولا هنگام افزایش قیمت ها، طرف تقاضا بی میل به انجام معامله و طرف دیگر عکس این حالت را دارد و در زمان کاهش قیمت این وضعیت برعکس است. اما هم اکنون تحت تاثیر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و همچنین شرایط هفته های منتهی به رای گیری، انتظار طرفین معاملات مسکن از فضای بازار ملک در دوره بعد از انتخابات نیز با یکدیگر در تضاد درآمده طوری که برآیند « منافع متفاوت» و « انتظار متفاوت» ، باعث شده طرفین معاملات مسکن هر دو برای عقد قرارداد در بنگاه، اشتیاق نشان دهند. بازگشت تدریجی متقاضی خرید و مالک آپارتمان فروشی به بازار به معنی فراهم شدن بستر تخلیه حباب قیمت در فصل مخصوص نقل وانتقال است.


شوک در حد…


این در حالی است که شوک بی سابقه به قیمت ها در بازارهای سکه و دلار طی یک هفته گذشته، احتمال افزایش تصاعدی حجم تقاضا در بازار مسکن و در نتیجه برهم خوردن تعادل دراین بازار را تقویت کرده و به همین خاطر قیمت مسکن را در دوراهی کاهش یا افزایش دوباره قرار داده است.


ظاهرا استقبال دیپلمات های خارجی و عوامل میز مذاکره هسته ای در اروپا از انتخاب « حسن روحانی» باعث ریزش ۹ تا ۱۰ درصدی قیمت سکه و دلار در بازار ایران ظرف ۷ روز شده طوری که این میزان کاهش قیمت در این دو بازار ظرف یک هفته، در دو سال اخیر بی سابقه ارزیابی می شود.


از آنجا که پایان جذابیت سفته بازی در بازارهای ارز و طلا حتمی به نظر می رسد، این احتمال وجود دارد با تشکیل صنف فروش دراین بازارها، صنف تقاضا در بازار ملک از ناحیه متقاضیان سرمایه ای طولانی شده و حداقل ۵۰ هزار میلیاردتومان نقدینگی نهفته در بازار ارز و همین مقدار در بازار سکه یکباره عازم بازار مسکن شود.
به این ترتیب اگرچه بستر تعدیل قیمت مسکن در درون این بازار با حرکت همسوی عرضه و تقاضا فراهم شده است، اما در صورتی که دولت جدید سد نقدینگی در مقابل سفته بازهای کارکشته سایر بازارها ایجاد نکند، خریدهای سرمایه ای آپارتمان رونق می گیرد و دراین صورت شرایط برای تخلیه حباب قیمت مسکن سخت خواهد شد.


انتظار « تغییر»


آثار اولیه واقعه انتخابات ریاست جمهوری در بازار مسکن از فردای روز رای گیری توسط دلالان بنگاه های املاک حس شد. همان طور که انتظار می رفت از شنبه بعد از برگزاری انتخابات، طرف تقاضا در بازار مسکن -که خودش را از یک ماه مانده به روز انتخابات، از بازار دور کرده بود- روی مثبت به بازار نشان داد و با برقراری ارتباط دوباره با دلالان ملک، به تحریم خرید پایان داد. اما این اقبال از طرف خریداران همه آن چیزی نیست که برای یک رونق معاملاتی مورد نیاز است. واقعیت این است که از ابتدای سال تاکنون، نرخ ها در بازار مسکن افزایش قابل ملاحظه ای پیدا کرده و اگرچه مقامات دولتی افزایش قیمت در قراردادها و مبایعه نامه ها را انکار می کنند، اما حتی اگر این افزایش فقط در حد نرخ های پیشنهادی فروشنده ها باشد و به معاملات سرایت نکرده باشد، این نگرانی وجود دارد که با شروع دوباره خرید و فروش های گسترده در بازار مسکن در روزهای بعد از انتخابات، قیمت های ۴۰ تا ۵۰ درصد بادکرده، به معاملات سرایت کند و زمینه جهش تابستانی را فراهم سازد. هر چند این نگرانی بی مورد نیست و همواره باید مدنظر مسوولان به خصوص دولت جدید و وزیر مربوطه باشد، اما پیش بینی هایی وجود دارد که نشان می دهد سقف قیمت مسکن در تابستان ۱۳۹۲ کوتاه خواهد شد. برای اطلاع از این پیش بینی لازم است اتفاقات رخ داده در بازار مسکن از زمستان گذشته تا آستانه انتخابات خردادماه مورد بررسی قرار بگیرد. زمستان سال ۱۳۹۱ به دلیل یکی دو موج ریزشی در قیمت سکه و دلار در ماه های قبل از آن، برخی دارندگان این دو کالای جذاب برای سفته بازی، از ادامه نگهداری سکه و دلار منصرف شده و با تبدیل آنها به پول نقد روانه بازار مسکن شدند.
در این فصل همچنین تقاضای مصرفی نیز خرید مسکن را به « صبر تا شروع سال جدید» ترجیح داد، طوری که خریدهای شب عید از یکسو و خریدهای سرمایه ای از سوی دیگر، زمینه رشد حجم بازار و گرم شدن تنور معاملات مسکن را فراهم کرد. سال گذشته قیمت مسکن در تهران ۵۰ درصد افزایش پیدا کرد که در مقایسه با نرخ تورم، این رشد قیمت به معنای گذر از حد مجاز بود.


اما با شروع سال ۱۳۹۲ انتظار « تغییر» در حال و هوای بازار از سوی هر دو طرف - خریدار و فروشنده- مانع طولانی شدن عمر کوتاه رونق معاملات مسکن شد. در بهار امسال حجم معاملات مسکن در تهران حداقل ۲۵ تا ۳۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش پیدا کرد.


خیال گرانی در سر فروشنده ها و امید به ارزانی در سر خریداران


بررسی ها درباره علت کاهش میل به معاملات مسکن در بهار امسال نشان می دهد در این فصل سال هر کدام از دو طرف بازار با دو فرضیه متفاوت، تصور خاصی از سرنوشت قیمت مسکن در بعد از انتخابات داشتند و با اتکا به فرضیه هایشان، از بازار خرید و فروش خارج شدند. به اعتقاد متقاضیان خرید مسکن، دولت جدید بلافاصله جست وجو برای شناسایی ابزاری که بتواند قیمت مسکن را در تابستان منطقی کند، آغاز خواهد کرد و مانع نابسامانی قیمتی در تابستان ۱۳۹۲ می شود. فروشنده ها نیز در روزهای پیش از انتخابات با این فرضیه که در جریان جابه جایی دولت و انتقال قدرت در کابینه، مسوولان بخش مسکن فرصت رسیدگی به منحنی نرخ رشد قیمت مسکن را نخواهند داشت و ساده ترین و بی اثرترین برنامه ها همچون اجرای طرح تعزیرات -که در دو تابستان متوالی ۹۰ و ۹۱ به اجرا درآمد- نیز در ماه های تابستان ۱۳۹۲ پیاده نخواهد شد، امیدوار بودند بعد از انتخابات بتوانند با حداکثر قیمت ممکن، واحدهای خود را عرضه کنند. در حال حاضر که انتخابات به پایان رسیده است، هر دو طرف تصمیم گرفته اند به تدریج وارد بازار شوند و با اهداف از پیش تعیین شده ای که دارند، اقدام به معامله کنند. نتیجه ورود همزمان طرف های عرضه و تقاضا به بازار مسکن این خواهد شد که رونق معاملات بدون رشد قیمت ایجاد می شود.

در حال حاضر آنچه صحت این پیش بینی را تقویت می کند تفاوت این دوره با دوره های قبل است. در دوره های قبل، همواره منافع یک طرف بازار در تضاد با طرف دیگر بازار بود به این معنی که در برهه ای از سال، به دلیل اوج قیمت مسکن، فروشنده ها در بازار حاضر هستند، اما خریدار بازار را ترک کرده و در یک برهه دیگر به خاطر برگشت قیمت ها تحت تاثیر نبود مشتری برای واحدهای فروشی، رفته رفته طرف عرضه تصمیم می گیرد برای مدتی نامشخص، فروش را تعطیل کند، اما ماحصل تغییر کابینه در سال جاری -که درست همزمان شده با شروع فصل نقل و انتقال- برای اولین بار در تاریخ معاملات مسکن، شرایط مساوی برای طرفین معاملات به وجود آورده است.
سیل نقدینگی چه می شود؟


با این حال، هنوز جای یک نگرانی در کرسی معاملات تابستان ۱۳۹۲ خودنمایی می کند: « احتمال حرکت سیل نقدینگی به سمت بازار ملک» . در یک هفته گذشته با مشخص شدن رییس جمهور جدید و همچنین خط مشی فکری کابینه یازدهم که « اعتدال» پایه آن را تشکیل می دهد، بازارهای ارز و سکه شاهد افت شدید قیمت – حدود ۱۰درصد- بود. این دو بازار که در طول سال های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ توانست بخش عمده نقدینگی معطل در اقتصاد را به سمت خود جذب کند و رشدهای هیجان برانگیز قیمت ها در آنها، بازار مسکن را برای سفته بازی و سرمایه گذاری کاملا ناامن کرده بود، حالا دارد علائم خطر از خود بروز می دهد، در صورتی که دولت برآمده از رییس جمهور منتخب بتواند اوضاع اقتصاد را سامان بدهد و روابط خارجی را بهبود ببخشد، قطعا جذابیت سفته بازی در بازارهای ارز و طلا از بین می رود و این احتمال وجود دارد که بخشی از هزاران میلیارد تومان نقدینگی سرگردان روانه بازار مسکن شود. هرچند این امیدواری وجود دارد همانگونه که پارسال قیمت مسکن درپی افزایش قیمت سکه بالارفت تا سطح نسبی قیمت در بازارها با هم هماهنگ شود درپی کاهش اخیر قیمت سکه، قیمت مسکن نیز افت کند.

ابزارهای مالیاتی


دولت حسن روحانی که فرض بر مجهز بودن اعضای آن به قدرت آینده نگری است، برای جلوگیری از حرکت نقدینگی به سمت بازار مسکن، می تواند برخی طرح های قدیمی و در بایگانی مانده دولت و مجلس همچون اخذ مالیات از خانه خالی، اخذ مالیات از معاملات مکرر مسکن و همچنین اخذ مالیات از افزایش ناگهانی قیمت مسکن را تایید، تصویب و به اجرا درآورد تا مقصد بعدی پول های سرگردان به اجبار، بخش تولید و صنعت کشور باشد. به این ترتیب برای ماه های آتی اگر چه پیش بینی تخلیه حباب موجود در قیمت های پیشنهادی فروشنده های مسکن و برگشت رونق به فضای معاملاتی قابل تصور است، اما احتمالاتی هم درباره رشد قیمت ناشی از تغییر فاز نقدینگی وجود دارد که اگر دولت جدید به موقع سیاستگذاری کند، قادر به مهار ریشه آن خواهد بود.