به گزارش پارس نیوز، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت و در جمع خبرنگاران درباره نرخ ارز گفت: جوی که در بازار ارز چند هفته اخیر اتفاق افتاده حاصل تنش‌های سیاسی است و من فاکتور و عامل اقتصادی در آن نمی‌بینم.

وی افزود:همیشه گفته‌ام که فاکتورها و عوامل اقتصادی نیست که نرخ دلار را بالا برده و توصیه کرده‌ام که کسی در بازار ارز سرمایه‌گذاری نکند چون تصمیمات اقتصادی نرخ دلار را بالا نمی‌برد. امیدواریم اتفاقاتی که تحت عنوان آثار روانی سیاسی در بازار گفته می‌شود به حداقل برسد. مردم با احتساب متغیر‌های سیاسی وارد این بازار نشوند.

رئیس کل بانک مرکزی خاطر نشان کرد: بانک مرکزی پیش‌بینی‌ها را انجام داده و پیشگیری‌های لازم را نیز انجام خواهد داد. این مقطع هم می‌گذرد و ما به شرایط خوشبین هستیم.

همتی با بیان اینکه بانک مرکزی در متغیرهای سیاسی نقشی ندارد، اظهار کرد: ممکن است توافقات و مذاکراتی انجام شود که هیچکدام از آنها قابل پیش‌بینی نیست. من مطالبی را می‌گویم که در ارتباط با امکانات و توامندی‌های بانک مرکزی است. قرار نیست هر روز مبادلات و موازنات را در داخل سنگین کنیم. مواقعی که لازم باشد مداخله می‌کنیم و در حال حاضر می‌گویم که شرایط بانک مرکزی از لحاظ توانمندی‌ها فرقی با گذشته نکرده است.

وی در پاسخ به شایعه‌ای مبنی بر کسب کسری بودجه دولت توسط افزایش نرخ ارز نیز اظهار کرد: اصلا همچین چیزی نیست، اگر چنین چیزی بود باید عرضه سنگینی در بازار داشته باشیم. تمام تلاش و همت ما این است که ثبات نسبی در بانک مرکزی ایجاد کنیم و از نوسانات شدید جلوگیری کند و این مهم‌ترین استراتژی بانک مرکزی است.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: همان طور که نظام و رئیس‌جمهور موضع خود در مقابل برجام اعلام کردند، مهلت 60 روزه داده شد تا طرف‌های برجام اقدامات  خود را انجام دهند.