به گزارش پارس نیوز، مشاهده بازار ارز امروز نشان می‌دهد که این بازار قصد حرف شنوی از گفته‌های رئیس کل بانک مرکزی برای واقعی شدن نرخ دلار را دارد. همین چند شب گذشته بود که عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی با قطعیت از کاهش نرخ دلار در بازار آزاد خبر داد. البته می‌توان گفت که  بازار ارز هم با فرا رسیدن سال نو اقدام به خانه تکانی و دور ریختن دلالان و سوءاستفاده‌کنندگان ارزی کرده و کاهش نرخ بیانگر این تصمیم است.

رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: قیمت ارز از کانال ۱۳ هزار تومان بر می‌گردد و معتقدم نرخ‌هایی که وجود دارد واقعی نیست و از ابتدا هم گفتم برای ارز نرخ تعیین نمی‌کنم.

همتی درباره افزایش قیمت ارز در هفته‌های اخیر بیان کرد: تقاضای فصلی،  خبر‌های منفی و جوسازی‌های برخی افراد موجب افزایش قیمت ارز شده است. در این میان هم برخی اظهارات نمایندگان مجلس، همکارانم در دولت و برخی کارشناسان اقتصادی تأثیر خود را بر این بازار گذاشت.

وی افزود: بانک مرکزی امسال ۳۸ میلیارد دلار تأمین ارز کرده است،  البته ۹.۳ میلیارد دلار از طریق سامانه نیما و ۲۴ میلیارد دلار از طریق سیستم بانکی بوده که از طریق بانک مرکزی تأمین شده است، اگر صادرکنندگان ارز را تأمین کنند، بانک مرکزی نیاز ندارد که ارز را تأمین کند.

نرخ‌ دلار  در این لحظه از روز، وارد کانال ۱۲ هزار تومان شده است و هر دلار در بازار آزاد ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان معامله می‌شود این کاهش، نرخ یورو را هم تحت تأثیر قرار داده و منجر شده است تا با کاهش ۱۰۰ تومانی به ۱۴ هزار ۸۰۰ تومان برسد. صرافی ملی هم با اندکی تغییر دلار را در کانال ۱۲ هزار و ۸۸۰ تومان و یورو را ۱۴ و ۸۵۰ تومان به فروش می‌رساند.

وعده همتی محقق می‌شود/ دلار به وارد ۱۲ هزار تومان شد

 
*نرخ فروش اسعار صرافی ملی
نمودار تغییر نرخ اسعار نشان می‌دهد با فرارسیدن سال نو بانک مرکزی با نظارت‌های جدی در بازار تمهیدات لازم را برای مسافران نوروزی خارج از کشور فراهم می‌کند.

وعده همتی محقق می‌شود/ دلار به وارد ۱۲ هزار تومان شد

 
فاکتور دیگری که منجر به کاهش اعتماد مردم برای خرید از دلالان شده  ممنوعیت فروش ارز در فضای مجازی است که بانک مرکزی دستور آن را صادر کرده است، جلوگیری از هر نوع سوءاستفاده در فروش اسعار، نتیجه خوب خود را در بازار ارز و همچنین بازارهای دیگر نشان می‌دهد، امیدواریم مسئولان روند نظارتی خود را به جدیت تمام پیگیری کنند.