به گزارش پارس به نقل از فارس، محمدحسن نامی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در افتتاح مرکز نرم افزارهای متن باز و افتتاح مرکز تحقیقات وب در تهران اظهار داشت: اینترنت در سال ۱۹۵۷ میلادی (۱۳۳۶ خورشیدی) توسط ۲۰ نفر از متخصصان ناسا و پنتاگون با سرمایه ای معادل ۵.۸ میلیارد دلار کلید خورد و ۱۰ سال بعد در سال ۱۹۶۷ عملیاتی شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: هدف از ایجاد اینترنت این بود که اگر بین شرق و غرب جنگی رخ داد، یک شبکه ارتباطی وجود داشته باشد.

وی گفت: در اهمیت صنعت نرم افزار می توان به ایجاد شهرک نرم افزار در هند اشاره کرد که شهرک نرم افزاری که کلینتون برای هندی ها تأسیس کرد، مبدأ رشد کشور هند شد.

وی ادامه داد: همچنین در کشور مالزی سازمان فناوری های نوین، سازمان اقتصاد دیجیتالی و سازمان تولید نرم افزارهای بومی وجود دارد که نقش مهمی در توسعه و رشد کشور مالی ایفا کردند.

نامی گفت: ما نیز در ایران پیگیری ایجاد سازمان اقتصاد دیجیتالی در زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هستیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: قدم بعدی در زمینه ICT ایجاد شهرک های ICT است که نخستین شهرک در استان البرز افتتاح خواهد شد و در مجموعه ۱۰ شهرک ITC ایجاد می شود.

نامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به توجه وزارت ارتباطات به ایجاد سایت های مجازی گفت: برای حضور فعال در دنیای مجازی راه اندازی سایت های مجازی در دستور کار و توجه قرار دارد که از مهم ترین آنها ایجاد سایتی جامع است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: تاکنون در ۱۵ دانشگاه آزمایشگاه ICT ایجاد شده و باید در ۱۲دانشگاه دیگر نیز ایجاد شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین از همکاری برای تدوین پیوست فرهنگی رایتل خبر داد و گفت: پنج شنبه هفته آینده قرارداد تدوین پیوست فرهنگی رایتل با یک دانشگاه و حوزه علمیه منعقد می شود.