به گزارش پارس نیوز، 

علی ابراهیمی با اشاره به اعتبارات در نظر گرفته شده برای یارانه نان وخرید تضمینی گندم در لایحه بودجه سال 98،گفت: در کل بنده موافق آزاد سازی قیمت ها و مخالف پرداخت یارانه هستم.

یارانه مستقیم به مردم داده شود

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مجلس بیان داشت: شخصا با پرداخت یارانه به این شکل اعتقاد ندارم، باید یارانه به طور مستقیم به مردم داده شود و اگر دولت نمی تواند یارانه را به مردم برساند باید روش دیگری را در پیش بگیرد.

نماینده مردم شازند در مجلس دهم شورای اسلامی توضیح داد: یارانه آرد و هر یارانه دیگری که تخصیص داده می شود، به صورت کارت اعتباری در اختیار مردم قرار گیرد تا هر کس برای خرج آن برنامه ریزی کند، اگر کسی خواست یارانه را خرج خرید نان کند یا برای پرداخت دیه هزینه کند.

50 درصد یارانه نان تخصیص داده می شود

وی تاکید کرد: تخصیص یارانه به آرد 50 درصد تحقق پیدا می کند، پرداخت یارانه به این روش باعث ایجاد رانت می شود.

ابراهیمی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه جایگزینی کارت اعتباری باعث رانت نمی شود، عنوان کرد: روش کنونی تخصیص یارانه به کالاها از جمله آرد این اشکال را دارد که در پایان سال متوجه نمی شویم چه میزان آرد مصرف شد، ابزار کنترلی برای این موضوع وجود ندارد.

یارانه کالا باعث ایجاد رانت می شود

این نماینده مجلس گفت: این در حالی است که با دادن کارت اعتباری ریالی، یارانه مستقیم به جیب هرکس داده می شود و هر کالایی که نیاز داشت خریداری می کند و از آن سو قیمت کالا واقعی می شود، شخصا اعتقاد دارم که تخصیص یارانه به کالا از جمله آرد رانت ایجاد می کند.

دریافت یارانه نقدی

وی در این باره که پرداخت یارانه نقدی باعث افزایش نقدینگی و تورم در کشور می شود ، اظهار داشت: این نظریه درست نیست، اینکه یارانه کالا در اختیار یک نهاد قرار گیرد باعث رانت و تورم می شود، چرا که نمی توان به صورت غیرواقعی و به شکل دستوری پایین نگه داشت.

ابراهیمی با بیان اینکه تنها 50 درصد یارانه آرد، نان و سوخت به دست مردم می رسد، بیان داشت: باید قیمت ها باید واقعی شود و هر نوع یارانه ای را باید در قالب کارت اعتباری که روش مطمئنی است به دست مردم برسانیم.

نرخ خرید تضمینی گندم 1800تا 3 هزارتومان شود

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس در باره خرید تضمینی گندم عنوان کرد: باید برای خرید تضمینی گندم نرخی در نظر گرفته شود که گندم از کشور خارج نشود و از سوی دیگر کشاورز مورد حمایت قرار گیرد، از این جهت، به نظر می رسد مبلغ بین 1800 تومان یا 3 هزار تومان باید برای خرید تضمینی گندم در نظر گرفته شود.

باید قیمت ها باید واقعی شود و هر نوع یارانه ای را باید در قالب کارت اعتباری که روش مطمئنی است به دست مردم برسانیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: شورای عالی اقتصادی با افزایش قیمت خرید تضمینی گندم مخالفت می کرد، اما با پیگیری هایی که صورت گرفت رئیس جمهور قیمت خرید تضمینی را به 1600 تومان افزایش داد با این حال اعتقاد داریم باید روی این نرخ تجدید نظر شود و افزایش پیدا کند.

مقایسه یارانه نان و خرید تضمینی دو بودجه سال 97 و 98

لایحه بودجه سال 97 دولت نشان می‌دهد یارانه نان با کاهش ٧٦,٤ درصدی مواجه بوده است. نان در لایحه بودجه سال ٩٦ دارای دو ردیف بود. یک ردیف متعلق به خرید تضمینی گندم و یک ردیف مربوط به یارانه نقدی نان بود که این دو ردیف در بودجه سال 97 به یک ردیف تقلیل یافته است و رقم 3هزار و 300 میلیارد تومان تخصیص یافت

از سوی دیگر براساس لایحه بودجه 1398 کل کشور، در تبصره 14 لایحه بودجه بالغ بر 142 هزار میلیارد تومان منابع و مصارف پیش‌بینی شده است. همچنین در این لایحه برای یارانه نان و خرید تضمینی گندم از کشاورزان 6 هزار و 145 میلیارد تومان در لایحه بودجه پیش‌بینی شده است.

انتهای پیام/