به گزارش پارس ، در این نشست برخلاف انتظارها هیچ اقدام جدیدی برای کمک به رونق اقتصاد این کشور و مقابله با نوسان بازار اوراق قرضه صورت نگرفت و همین امر به کاهش شاخص های مالی در اکثر بازارهای بزرگ جهان و نیز افول قیمت مواد خام کمک کرد. برخی تحلیلگران و سرمایه گذاران انتظار داشتند بانک مرکزی ژاپن حداکثر دوره وام های با نرخ ثابت را از یک سال کنونی به دو سال افزایش دهد. عدم انجام این اقدام سبب شد انتظار کاهش ارزش ین ضعیف شود و ارزش این ارز رشد کند.
طی ماه های اخیر بانک مرکزی ژاپن همواره بر انجام سیاست های انبساطی با هدف کمک به خروج اقتصاد این کشور از رکود تاکید کرده است و این سیاست ها به کاهش شدید ارزش ین منجر شده است. بانک مرکزی ژاپن ماه پیش اعلام کرد طی دو سال، معادل ۱۴۰۰ میلیارد دلار اوراق قرضه دولت این کشور را خریداری خواهد کرد. این سیاست ها فشاری قابل ملاحظه بر ارزش ین وارد کرده است.
به رغم رشد دیروز ارزش ین، تحلیلگران می گویند اجرای سیاست های انبساطی از سوی بانک مرکزی ژاپن و احتمال توقف یا محدود شدن سیاست های انبساطی بانک مرکزی آمریکا سبب خواهد شد روند رشد نسبت دلار به ین از سر گرفته شود. به باور آنها پس از چند ماه کاهش ارزش ین و رشد شاخص های مالی در ژاپن، ضروری است روندها تااندازه ای تصحیح شوند و تحولات امروز بازارهای مالی و ارزش ین در همین راستا قابل توجیه است.
دیروز ارزش یورو در برابر ین نیز کاهش یافته است. یک عامل کاهش ارزش یورو آغاز نشست دو روزه دادگاه قانون اساسی آلمان برای بررسی قانونی بودن برنامه خرید اوراق قرضه اروپایی از سوی بانک مرکزی اروپاست. بانک مرکزی اروپا در راستای تعهدات خود به حمایت از یورو قصد دارد به خرید اوراق قرضه اقدام کند.
به گزارش جهان سهم، اقتصاد منطقه یورو در سه ماهه سوم سال پیش وارد رکود شد و در سه ماهه چهارم بیشتر در رکود فرو رفت. ماریو دراگی رییس بانک مرکزی اروپا و صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده اند در سه ماهه سوم سال جاری میلادی اقتصاد منطقه یورو از رکود خارج خواهد شد اما برخی تحلیلگران معتقدند بنیان های اقتصادی این منطقه همچنان ضعیف هستند در نتیجه در سال جاری تولید ناخالص داخلی منطقه هفده عضوی یورو کاهش خواهد یافت.
در زیر نمودار تغییرات ارزش یورو در برابر دلار در یک ماه اخیر نشان داده شده است: