به گزارش پارس ، فعالیت های هسته ای در نیروگاه اتمی بوشهر و رآکتور آب سنگین اراک چندی است که بیش از برنامه غنی سازی اورانیوم و فردو و مساله پارچین مورد توجه غرب و البته طرح اتهامات جدی تر علیه برنامه هسته ای ایران قرار گرفته است.
اوج ماجرا از نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی شروع شد و طرح این ادعاها در حالی ادامه پیدا کرده که ایران ضمن تکذیب اتهامات تاکید کرده است که در نیروگاه اراک موردی برای مخفی کردن از دید آژانس وجود ندارد. سخنگوی وزیر امور خارجه ایران همچنین همه نگرانی های بین المللی درباره امنیت نیروگاه اتمی بوشهر را « ادعا» خوانده و در عین حال متذکر شده که هرگونه خاموش و روشن شدن نیروگاه برای چک کردن و آماده سازی نیروگاه بوشهر جهت بهره برداری از آن است. اظهاراتی که پیش تر برخی دیگر از مقام های مسوول در برنامه هسته ای ایران هم بر آن صحه گذاشته بودند.
با این حال سفیر ایران در مسکو، به تازگی اعلام کرده است که در کار نیروگاه بوشهر به دلیل مشکلات فنی در بحش ژنراتور مشکلاتی به وجود آمده، این ایرادات ارتباطی به زلزله ندارد. خبرگزاری رویانووستی گزارش داده بود که محمودرضا سجادی، تاکید کرده است که متخصصان ایرانی و روسی در همکاری نزدیک برای بر طرف کردن مشکل هستند. با این حال سجادی درباره اینکه آیا نیروگاه بوشهر در حال فعالیت است یا نه، چیزی نگفت. یوکیا آمانو مدیر کل آژانس انرژی هسته ای هم به تازگی ضمن اعلام تعطیلی نیروگاه بوشهرگفته است که اطلاعی از دلیل تعطیلی نیروگاه ندارد. بحث درباره نیروگاه بوشهر در شرایطی جدی تر شده است که پس از زلزله اخیر هرمزگان، کشورهای حاشیه خلیج فارس مدعی نگرانی درباره وجود نیروگاه در همسایگی کشورهایشان شده اند. این نگرانی ها تا جایی ادامه پیدا کرد که نمایندگان عربستان سعودی و امارات متحده عربی در نشست شورای حکام آژانس از ایران خواسته اند تا تضمین لازم را درباره ایمنی این نیروگاه به این کشورها ارائه دهد. در طول این مدت اما اخبار متفاوتی از تعطیلی نیروگاه بوشهر از سوی رسانه ها مطرح شد. ایران هربار تاکید کرد خاموش شدن نیروگاه بوشهر تنها برای چک کردن نیروگاه به لحاظ فنی بوده است. در کنار موضوع بوشهر اما رآکتور اراک هم در نشست فصلی شورای حکام آژانس در کانون توجهات قرار دارد.
ایران اعلام کرده است که سوخت گذاری مجازی نیروگاه تا پایان امسال انجام می گیرد و بهره برداری از آن هم در سال آینده میلادی محقق خواهد شد. همین موضوع اما آژانس، گروه ۱+۵ و نماینده آمریکا در آژانس را بر آن داشت تا مدعی شوند که ایران در حال گسترش فعالیت های هسته ای خود با نقض قطعنامه هایی است که از ایران می خواهد فعالیت خود را متوقف کنند. آنها ادعا کرده اند که این نیروگاه اجازه تولید پلوتونیوم به ایران می دهد که کاربرد نظامی دارد.
ایران بدون توجه به این اتهامات که ضمن آن گفت وگو های ایران با آژانس هم بی نتیجه توصیف شده است به تازگی محفظه اصلی رآکتو اراک را با حضور رییس جمهور نصب کرده است. اما اتهامات غرب علیه ایران همچنان ادامه دارد؛ چرا که سخنگوی وزیر امور خارجه فرانسه به خبرگزاری کویت گفته است که سازمان ملل و آژانس « تعلیق همه فعالیت های مرتبط با آب سنگین در ایران را خواستار شده اند» چرا که اقدام ایران برای توسعه بیشتر نیروگاه آب سنگین اراک ناقض قطعنامه سازمان ملل خواهد بود و « یک اقدام تحریک آمیز» دیگر است.
وی ادعا کرد که آژانس به ایران گفته است « همکاری ایران با آژانس در رابطه با رآکتور آب سنگین اراک ناکافی بوده است و ایران از سال ۲۰۰۶ از ارائه اطلاعات به روز درباره طرح این رآکتور خودداری کرده است. » وی افزود: ایران اکنون بیش از دو سال است که هرگونه دسترسی به کارخانه تولید آب سنگین اراک را ممنوع کرده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه اما در نشست هفتگی خود در پاسخ به « دنیای اقتصاد» در خصوص اتهامات علیه نیروگاه اراک و واکنش ایران به آن گفت: موضوع رآکتور تحقیقاتی ۴۰ مگاواتی اراک، یک مساله پیچیده و مخفی نیست و در مورد آن اطلاعات کامل به مردم و آژانس داده شده است. رآکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک جایگزین رآکتور تحقیقاتی تهران خواهد شد، چرا که با توجه به گذشت زمان زیاد از ساخت رآکتور تهران و اینکه این رآکتور داروهای سرطانی برای یک میلیون نفر را تامین می کند نیاز به جایگزین داشته که رآکتور اراک در آینده نزدیک این وظیفه را به عهده می گیرد.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران به طور دقیق و کامل به همه تعهدات پادمانی خود پایبند است و هر آنچه را که براساس ان پی تی و پادمان باید انجام می دادیم، انجام داده ایم، رآکتور آب سنگین اراک تحت نظارت های مستمر آژانس قرار دارد و هیچ نکته ای که باعث نگرانی از این رآکتور باشد از نظر ما وجود ندارد. سید عباس عراقچی در عین حال این موضوع را که ممکن است از این پس بحث اراک و بوشهر به موضوعات مورد علاقه ۱+۵ برای مذاکره با ایران تبدیل شود، تلویحا تکذیب کرد و گفت که هنوز دستور کار جدیدی از سوی ۱+۵ دریافت نکرده ایم.
عراقچی در عین موضوع تعطیلی نیروگاه بوشهر را که از سوی سفیر ایران در روسیه مطرح شده است هم تلویحات نادرست دانسته و گفت که شاید این اظهارات به درستی منعکس نشده یا برداشت درستی از آنها صورت نگرفته است، نیروگاه بوشهر روال طبیعی خود را از نظر آزمایش ها و تست های لازمی که باید صورت بگیرد طی می کند. به هر حال قبل از اینکه نیروگاه به ظرفیت کامل خود برسد طبق استانداردهای موجود باید چندین بار خاموش و روشن شود تا از ایمنی قطعات آن اطمینان حاصل شود. این تست ها معمولا طبیعی است. هیچ مشکلی گزارش نشده و نیروگاه بوشهر مسیر و روال طبیعی خود را توسط پیمانکار روسی طی می کند.
همیشه آماده مذاکره بوده ایم
به گزارش دنیای اقتصاد، عراقچی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینکه مذاکره کننده آمریکا در ۱+۵ گفته است ایران می تواند کاری کند که تحریم ها آنی برداشته شود، اما به شرط پذیرش ورود همه جانبه به مذاکرات هسته ای، گفت: ایران همواره آماده مذاکرات سازنده و متعادل بدون پیش شرط های غیرمنطقی با ۱+۵ بوده است.
هر مذاکره ای باید چارچوب منطقی داشته باشد و در مسیر منطقی حرکت کند، هر گاه ۱+۵ آمادگی حرکت در این مسیر را داشته باشد، ایران قصور نمی کند. اگر این آمادگی باشد که به حقوق هسته ای ایران احترام بگذارند همان طور که رهبری فرمودند در صورت شناسایی حقوق ایران راه حل نزدیک است.
وی همچنین درباره متن پیشنهادی ۱+۵ به ایران که اخیرا در رسانه ها منتشر شده است، گفت: مطالب در خصوص پیشنهادهای ۱+۵ جدید نیست، پیش از این نیز پس از آلماتی ۱ و ۲ چنین مطالبی در رسانه ها منتشر شده بود و برای رسیدن به نتیجه مطلوب در مذاکرات هسته ای باید نگاه جدی و سازنده از هر دو طرف را شاهد باشیم. در مورد مطالب منتشر شده فعلا در مقامی نیستم که تکذیب یا تایید کنم.
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره رایزنی مقامات ایران و عراق در خصوص اقدامات تروریستی انجام شده در عراق که منجر به کشته شدن چند ایرانی شد، با اشاره به تماس تلفنی صالحی با وزیر امور خارجه این کشور گفت: در این گفت وگو تاکید شد که دولت عراق را برای تامین امنیت زوار ایرانی مسوول می شناسیم. قرار شد هیاتی از مسوولان مرتبط به زودی به عراق سفر کنند و مذاکرات لازم را با مسوولان مربوط در عراق انجام دهند تا به ترتیبات امنیتی که امنیت زائران ایرانی را به صورت صد در صد تامین می کند، برسیم. به همین دلیل هم مرز خسروی بسته شده است تا این ترتیبات امنیتی جدید ایجاد شود.