به گزارش پارس ، فارس به نقل از رویترز نوشت:   وزرات بازرگانی هند اعلام کرد: دهلی نو محرک هایی برای صادرات به ایران ارائه کرده است.

به گفته یک مقام صنعتی هند، این اقدام می تواند صادرات کالا به ایران را ۲ برابر کرده و در سال مالی کنونی که از آوریل آغاز شده است، به ۶ میلیارد دلار برساند.

هیئت رئیسه تجارت خارجی هند، بازوی وزارت بازرگانی این کشور در پایگاه اینترنتی خود اعلام کرد: اکنون، تاجران هندی اجازه دارند تا کالاهای وارداتی به هند را به ایران صادرات مجدد کنند به شرطی که حداقل ۱۵ درصد به ارزش این کالاها افزوده شود.

بر اساس این ابلاغیه، از این رو، صادرات چنین کالاهایی به ایران با پول واردات نفت ایران که در حساب های هند به صورت روپیه نگاهداری می شود نیز امکان پذیر شده است به شرطی که حداقل ۱۵ درصد بر ارزش آن افزوده شود.

هند یکی از واردکنندگان بزرگ نفت ایران است اما تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا، پرداخت پول نفت وارداتی از ایران را با مشکلاتی روبرو ساخته است.

دهلی نو، برنج، غلات، دارو، ابزارهای ماشین، قطعات خودرو و فولاد به تهران صادر می کند. آخرین سفارش ها، حیطه صادرات بالقوه هند به ایران را توسعه داده است.

بر اساس این گزارش، این افزایش صادرات به ایران می تواند، هند را به یک صادرکننده ویژه به این کشور تبدیل کند، کشوری که پیش از اجرایی شدن تحریم ها، دومین خریدار نفت ایران به ارزش بیش از ۱۲ میلیارد دلار در سال بود.

رفیق احمد رئیس اتحادیه سازمانی های صادراتی هند در بیا نیه ای اعلام کرد: این اقدام برای صادرات هند سودمند خواهد بود و می توانیم شاهد رشد قابل ملاحظه ای در صادرات هند به ایران در سال مالی جاری باشیم.

آجای ساهای مدیر اجرایی این اتحادیه نیز تاکید کرد: این محرک ها می تواند صادرات به ایران را در سال ۱۴-۲۰۱۳ نسبت به سال پیش از آن دو برابر کرده و به ۶ میلیارد دلار برساند.

این اقدام هند یک هفته پس از تمدید معافیت ۶ ماهه این کشور از تحریم های ایران از سوی آمریکا صورت گرفته است. چین و ۷ کشور دیگر نیز شامل این معافیت ها شده اند.