به گزارش پارس نیوز، 

صحنه تولد عیسی مسیح امسال در میدان «سن پیتر» واتیکان به صورت مجسمه ماسه‌ای با 720 تن شن و ماسه ساخته می‌شود.

وارانوی 60 ساله مدیر هنری کارهای مقیاس بزرگ است که او را بیشتر «مرد شنی» می‌نامند.«ریچارد وارانو» هنرمند استاد سبک مجسمه‌های شنی هنرمندی جهانی است و از دو هفته پیش ساخت 3 مجسمه از «هلند» «روسیه» و «جمهوری چک» در مقیاس ۵.۵ متر عرض و 16 متر طول را آغاز کرده است.

این پروژه که او و تیمش در حال ساخت آن هستند طبق برنامه‌ریزی برای روز جمعه آینده آماده رونمایی خواهد شد و تا اول ژانویه برقرار خواهد بود که عموم مردم می‌توانند از آن دیدن کنند.

این 720 تن ماسه توسط کامیون‌های بسیار بزرگ به این مکان حمل می‌شود. نوع ماسه آن از جنس خاص و متعلق به ناحیه‌ای در شمال ایتالیا و شهری به نام «جسولو» نزدیک ونیز است.

همکاران وارانو با ابزاری از قبیل گیره‌های چوبی و ماله و حتی برخی لوازم دندانپزشکی که برای بخش‌های ظریف‌تر مجسمه‌های شنی به کار می‌رود، مشغول ساخت این مجسمه‌ها هستند.

وارانو در مورد این سبک از مجسمه‌سازی می‌گوید: «فرق بین ما و آن‌ها که در کنار ساحل با شن مجسمه می‌سازند این است که ما می‌دانیم که چطور باید دانه‌های شن را در یک مجسمه خوب به هم بچسبانیم.»

این مجسمه‌ها شامل «ژوزف»، «مریم مقدس» و نوزادی عیسی مسیح»، «فرشتگان»، «شبان‌ها»، «حیوانات» و «سه مرد عاقل» هستند.

این استاد مجسمه‌سازی در ادامه گفت: «شن‌های ساحلی مناسب نیستند زیرا خیلی قابل سازگاری نیستند و این شن‌ها از منطقه‌ای می‌آیند که بیشتر به شن‌های رودخانه‌ای شباهت دارند. برای حفاظت از این مجسمه‌ها یک سایبان بسیار بزرگ طراحی کرده‌ایم که به همراه آن پوشش‌ها و پرده‌های پلاستیکی نیز برای محافظت از باد و باران و توفان استفاده می‌شوند. این یک هنر کوتاه مدت است که برای همیشه ماندگار نیست هرچند اگر بخواهیم می‌توانیم آن را برای مدت‌های نامحدود نیز ماندگار کنیم.»

۷۲۰ تن ماسه برای ساخت مجسمه‌ تولد حضرت عیسی در واتیکان

این هنرمند گفت حتما منتقدین محافظه‌کار خواهیم داشت که بر این عقیده‌اند که صحنه تولد مسیح باید بر همان شیوه سنتی گذشته خلق شود.

انتهای پیام/