پارس به نقل از دنیای اقتصاد: از این رو، واکنش قیمت ها به برخی اخبار در این زمینه طی یک هفته گذشته مشهود بوده است، اما این واکنش در روزهای اخیر شدت پیدا کرده و موجب شکل گیری ثبات قیمتی یا حتی شیب قیمت ها در انواع سکه و ارز شده است. موضوعی که با استقبال رییس کل بانک مرکزی نیز روبه رو شده است. محمود بهمنی عنوان کرده که « نرخ ارز به ثبات رسیده و اقدامات بانک مرکزی برای جمع آوری و کنترل نقدینگی ادامه پیدا خواهد کرد. » روز گذشته همزمان با کاهش قیمت طلا در بازار داخلی، سکه بهار آزادی نیز با افت قیمتی مواجه شد و هر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید دیروز یک میلیون و ۲۷۵ هزار تومان به فروش رسید، که نسبت به روز دوشنبه ۵ هزار تومان کاهش داشته است. هر سکه بهار آزادی طی دو هفته اخیر بیش از ۶۵ هزار تومان کاهش داشته است. البته قیمت سکه طرح قدیم تغییری نداشت و همان یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان روز دوشنبه به فروش رسید. این روند ثبات قیمتی در نیم سکه و ربع سکه نیز تداوم پیدا کرد. دلار نیز تا ظهر دیروز در محدوده ۳۶۰۰ تومان فروخته می شد، اما از ساعت ۱۵ قیمت دلار ۱۰ تومان کاهش پیدا کرد. دیروز فعالان بازار ارز، نرخ هر یورو را ۴ هزار و ۷۹۰ تومان، هر پوند را ۵ هزار و ۶۲۰ تومان و هر درهم امارات را ۹۷۸ تومان اعلام کردند. همچنین نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخلی ۱۲۰ هزار تومان اعلام شد. فعالان بازار منتظر واکنش های جدید قیمتی به روند تحولات آینده هستند. آنها می گویند رخدادهای غیر اقتصادی حرف اول را در این روزهای بازار می زند و به همین دلیل تغییر و تحولات پیش رو می تواند مقاومت بازار در سطوح قیمتی فعلی را بشکند. فعلا بازار بر اساس حدس و گمان های خود، آینده نامناسبی در مقابل خود نمی بیند و به همین دلیل قیمت ها در شرایط روانی به حالت ثبات رسیده اند. در حال حاضر برنامه های اقتصادی دولت آینده در جهت دهی بازار بسیار مهم توصیف می شود و فعالان بازار اعتقاد دارند تداوم کاهش قیمت ها بستگی مستقیمی به میانه روی و ثبات اقتصادی در دولت آینده دارد.
تعداد ثبت سفارش ها در
مرکز مبادلات
در همین حال، بانک مرکزی اعلام کرده که روند هدایت تقاضای موجود ارز به سمت مرکز مبادلات ارزی تشدید خواهد شد. به گفته بانک مرکزی، مرکز مبادلات ارزی کشور از روز شنبه یازدهم خردادماه تا روز یکشنبه نوزدهم خردادماه تعداد ۲ هزار و ۹۲ فقره ثبت سفارش را جهت تخصیص ارز به ثبت رسانده است. با محاسبه عملکرد هفته های پیشین، تعداد ثبت سفارش های پذیرفته شده از ابتدای سال جاری تا پایان روز کاری نوزدهم خردادماه در این مرکز به رقم ۱۸ هزار و ۸۶۹ فقره رسیده است و حال بانک مرکزی اعلام کرده که این روند افزایشی ادامه خواهد یافت.
کاهش قیمت طلای جهانی
از سوی دیگر در بازارهای جهانی بهای جهانی فلزات گرانبها به ویژه طلا با نوساناتی همراه بود. روز گذشته بهای هر اونس طلای جهانی با ۱۰ دلار کاهش ابتدا تا ساعت ۱۵ (به وقت تهران) به ۱۳۷۰ دلار رسید، اما در ادامه باز هم کاهش پیدا کرد و به ۱۳۶۸ دلار در هر اونس رسید. البته قیمت در ساعات بعد بار دیگر به ۱۳۷۰ دلار بازگشت. نگرانی سرمایه گذاران از پایان اجرای سیاست های انبساط پولی فدرال رزرو دلیل این کاهش قیمت عنوان شده است. موسسه « استاندارد اند پورز» آمریکا با اعلام این موضوع عنوان کرده که « میزان تقاضای خرید طلا کاهش یافته است. » این گزارش می افزاید: طلا که از زمان خرید ماهانه ۸۵ میلیارد دلار اوراق قرضه توسط بانک مرکزی آمریکا به عنوان حصاری در برابر تورم به شمار می رفت دیروز با کاهش ۲/۰ درصدی به ۱۳۷۰دلار در هر اونس رسیده است. « برایان لان» مدیر مرکز خرید و فروش طلا در سنگاپور اظهار کرده که انتشار خبر موسسه استاندارد اند پورز آمریکا بیشتر به نفع بازار سهام بوده تا بازار طلا. وی همچنین پیش بینی کرده که به احتمال زیاد قیمت جهانی طلا در هفته جاری بین ۱۳۶۰ تا ۱۴۲۰دلار داد و ستد خواهد شد. ماه گذشته از زمانی که برنانکه رییس بانک مرکزی آمریکا از کاهش خرید اوراق قرضه در صورت نشانه هایی از رونق اقتصاد خبر داده بازارهای مالی جهان تحت فشار قرار گرفته است.