به گزارش پارس نیوز، 

سیدمهدی مقدسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، در خصوص روند اجرای دولت الکترونیک و محقق شدن اهداف آن، اظهار داشت: بحث دولت الکترونیک و هوشمند سال‌ها مطرح بوده است، برخی از زیر ساخت فراهم شده اما روند آن متناسب با اهداف و برنامه‌های پیش‌بینی شده نبوده است.

دولت الکترونیک وقوع جرائم را کاهش می‌دهد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در دنیا یکی از راه‌های کاهش جرائم شفافیت در امور اداری است که دولت الکترونیک می‌تواند بخشی از آن‌ها را کاهش دهد، گفت: با ایجاد شفافیت و افزایش بهره‌وری در دولت هوشمند می‌توان از وقوع جرائم که به علت ناآگاهی و استعلام به موقع ایجاد می‌شود پیشگیری کرد.

دولت الکترونیک

فاصله بسیار زیادی با اهداف دولت الکترونیک وجود دارد

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در بازدید که از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات داشتیم متوجه شدیم در مقایسه با سال‌های گذشته تحرکاتی برای پیسوتن سازمان‌ها، وزارت‌خانه‌ها و ارگان‌های دولتی به دولت الکترونیک و سیستم دولت الکترونیک ایجاد شده و رشد قابل توجهی دارد اما با اهداف تعیین شده فاصله بسیار زیادی داریم.

جلس می‌تواند برای برخورد با دستگاه‌هایی که علی رغم شرایط ایجاد شده از عضویت در دولت الکترونیک خودداری می‌کنند برخورد کنند

وی با تاکید بر اینکه منظور از دولت هوشمند کل مجموعه نظام شامل قوای سه گانه و ارکان نظام است، عنوان کرد: برای اینکه درصد شمول را افزایش دهیم باید وزارتخانه‌ها و شرکت‌های دولتی که خدمات ارائه می‌‎کنند وارد سیستم شوند، لازم است تا مجلس شورای اسلامی وظیفه نظارتی خود را انجام دهد و تمامی کمیسیون‌ها در این زمینه ورود کنند.

تعدادی از شهرداری‌ها عضو دولت الکترونیک نیستند

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بیش از یک هزار شهرداری در کشور وجود دارد که باید به سیستم هوشمند دولت الکترونیک بپیوندند تا خدمات آنها مکانیزه شود و امکان بروز سوء استفاده‌های احتمالی از بین برود، تصریح کرد: در این بازدید متوجه شدیم متاسفانه تاکنون تعدادی از شهرداری‌ها، وزارتخانه‌ها و بخش‌های دولتی و سایر قوا عضو سیستم دولت الکترونیک نشده‌اند.

دولت الکترونیک حق شهروندی است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت الکترونیک حق شهروندی است زیرا پیوستن به این سیستم موجب افزایش شفافیت، بهره‌وری و مبارزه با فساد می‌شود، اضافه کرد: تشکل‌ها و مردم باید به صورت مداوم دولت الکترونیک را مطالبه کنند تا تمامی دستگاه‌های ارائه کننده خدمات به دولت الکترونیک بپیوندند و از مراجعه حضوری خود داری شود.

دولت هوشمند تکرار فرآیندها را از بین می‌برد

مقدسی با تاکید بر اینکه دولت هوشمند برای افزادی که قصد دارند مجوز خاصی را دریافت کند تکرار فرآیندها را از بین می‌برد، اظهار داشت: مردم با استفاده از دولت الکترونیک می‌توانند خدمات خود را در کوتاه ترین زمان ممکن با سرعت بالا دریافت کنند، تمامی ارکان نظام که باید به نوعی در مقابل مردم پاسخگو باشند اگر به دولت الکترونیک بپیوندند اثربخشی بالایی را پیدا می‌کنند.

با ایجاد شفافیت و افزایش بهره‌وری در دولت هوشمند می‌توان از وقوع جرائم که به علت ناآگاهی و استعلام به موقع ایجاد می‌شود پیشگیری کرد

شعار شفافیت با قرارگیری تمام بخش‌ها در اتاق شیشه‌ای محقق می‌شود

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شوریا اسلامی با بیان اینکه شعار شفافیت زمانی محقق می‌شود که تمامی بخش‌ها در اتاق شیشه‌ای قرار بگیرند، امیدواریم تعداد دستگاه‌هایی که ملزم به عضویت هستند و نوع خدمات افزایش پیدا کند تا اثربخشی لازم را داشته باشد، گفت: در بخش کشاورزی اگر میزان و نوع کشت در سایت قرار بگیرد کشاورزان با اطلاعاتی که دریافت می‌کنند می‌توانند با توجه به صرفه اقتصادی تصمیم‌گیری کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: مجلس می‌تواند برای برخورد با دستگاه‌هایی که علی رغم شرایط ایجاد شده از عضویت در دولت الکترونیک خودداری می‌کنند برخورد کنند./

پایان پیام