به گزارش پارس نیوز، 

مدیرکل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت گفت: روابط تجاری ایران و کره جنوبی با اعمال تحریم ها دچار وقفه شده است؛ به طوری که از آغاز امسال تا پایان مهرماه صادرات ایران به آن کشور 66درصد کاهش یافت.

«سیدمجتبی موسویان ریزی» شامگاه سه شنبه در سمینار مشترک فرصت های اقتصادی ایران و کره جنوبی یادآوری کرد: 93 درصد صادرات ایران به کره جنوبی شامل نفت و میعانات گازی است و بقیه آن به کالاهای دیگر اختصاص دارد.

وی ادامه داد: علاوه بر صادرات، واردات ایران از کره جنوبی نیز به دلایلی مانند ممنوعیت واردات خودرو و 1300 قلم کالای دیگر، 21 درصد کاهش یافت.

موسویان ریزی، ارزش واردات ایران از کره جنوبی در مدت مورد اشاره را 847 میلیون دلار و حجم صادرات را یک میلیارد و 600 میلیون دلار عنوان کرد و گفت: به دلیل افت روابط تجاری 2 کشور، کره جنوبی امروز جزو پنج شریک تجاری اول ما نیست.

به گفته وی، تلاش دولت کره جنوبی موجب شد این کشور جزو کشورهای معاف از تحریم های آمریکا در ارتباط با خرید نفت از ایران قرار گیرد و تا 6 ماه آینده این کشور می تواند از ایران نفت و میعانات گازی خریداری کند.

«فروش نفت، پایه واردات کالا از کره جنوبی است و در صورت کاهش صادرات نفت واردات کالا از این کشور نیز محدود می شود».

موسویان ریزی گفت: در سال 2019 میلادی، 2 کشور فرصت دارند کاهش مبادلات تجاری در سال 2018 را جبران کنند و این امر نیازمند استمرار خرید نفت از ایران و خرید کالا از کره جنوبی است.

به گفته وی، «بانک های مرکزی 2 کشور در حال مذاکره اند که امیدواریم یک کانال انتقال پول به صورت کالا یا نقدی ایجاد شود تا از عملیات تجاری حمایت کند».

انتهای پیام/