به گزارش پارس نیوز، 

علی همتی در خصوص صادرات فرش دستباف استان فارس به سایر کشورها اظهار داشت: بیشترین صادرات فرش دستباف استان فارس طی 6 ماه نخست سال جاری به کشورهای چین، پاکستان، گرجستان، آذربایجان، آلمان، استرالیا، انگلستان، اندونزی، ایتالیا، ترکیه و یونان به ارزش بیش از 26 میلیون دلار و وزن 2866 تن بوده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: در راستای حمایت از تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف استان و به منظور ارتقاء کمی و کیفی تولید ،تسهیلات بانکی در قالب مشاغل خانگی و تسهیلات روستایی اعطاء می‌گردد و در همین راستا بافندگان تک باف که در منازل خود اقدام به تولید و بافت فرش دستباف می‌کنند و تولیدکنندگان دارای پراونه تولید فرش دستباف متمرکز و غیرمتمرکز از جمله دریافت کنندگان تسهیلات مشاغل خانگی و اشتغال پایدار روستایی بوده‌اند.

وی افزود: در این راستا سازمان صنعت معدن و تجارت استان تعداد 101 پرونده به مبلغ 220 میلیارد ریال تسهیلات در قالب تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و تعداد 1200 متقاضی به مبلغ هر نفر 100 میلیون ریال در قالب مشاغل خانگی به تولیدکنندگان فرش دستباف تسهیلات اعطاء نموده است.

همتی در خصوص بیمه قالیبافان افزود: بیش از 27000 نفر تحت پوشش بیمه قالی بافی در استان فارس هستند که شهرستان شیراز با بیش از 7000 نفر دارای بیشترین تعداد بیمه شده در سطح استان است.

رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان فارس با اشاره به ایجاد تعاونی‌ها و اتحادیه صنف فروشندگان فرش دستباف، اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف، انجمن طراحان و نقاشان و غیره اظهار داشت: اتحادیه صنف فرش دستباف شهرستان‌ها به دلیل عدم وجود شرایط منحل و اتحادیه صنف فرش دستباف استان فارس در شرف تاسیس است.

همتی گفت: به منظور ارتقاء سطح کیفی و کمی تولیدکنندگان فرش دستباف اداره فرش اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی و یا بازآموزی برای بافندگان می‌نماید که برگزاری این دوره‌ها معمولاً توسط اداره فرش برنامه‌ریزی و توسط تشکل‌های صنفی و تعاونی برگزار می‌شود.

انتهای پیام/