به گزارش پارس نیوز، 

علی خان محمدی مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با انتقاد از ممنوعیت صادرات سیب زمینی اظهار کرد: براساس  اعلام رئیس انجمن سیب زمینی کاران پیش بینی می شود که امسال پنج میلیون تن سیب زمینی تولید شود که با احتساب مصرف داخل و کارخانه ها یک میلیون تن از این میزان باید به بازارهای هدف صادر شود.

وی حفظ تعادل قیمت در بازار داخل و امنیت غذایی کشور را منوط به داشتن آمار دقیق از میزان تولید و مصرف اعلام کرد و افزود: این درحالی است که برخلاف سایر کشورها، آمار دقیقی از میزان تولید و مصرف نداریم.

خان محمدی با اشاره به اینکه ممنوعیت صادرات سیب زمینی  راهکار کنترل بازار نیست، گفت: در یک ماه اخیر همزمان با افزایش قیمت سیب زمینی، دولتمردان یک شبه صادرات سیب زمینی را ممنوع اعلام کردند که این امر ضربه مهلکی به صادرکنندگان و تولیدکنندگان وارد کرد.

مدیرعامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی با انتقاد از این مسئله که تولید در کشور ما بدون مبنا و اساس صورت می گیرد، بیان کرد: از مسئولان ذی ربط انتظار می رود که الگوی کشت مناسبی به کشاورزان ارائه دهند تا با افزایش قیمت، تمامی کشاورزان اقدام به کشت محصول خاص نکنند تا مجددا سال آینده به سبب ازدیاد تولید، قیمت محصولات جوابگوی هزینه شان نباشد.

وی در پایان تصریح کرد:با توجه به نبود الگوی کشت، امنیت غذایی و تولید در معرض خطر است چرا که سود اصلی به جیب دلالان می رود.

انتهای پیام/