به گزارش پارس نیوز، 

رضا نفیسی مدیر کل دفتر ترانزیت و حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای درباره آخرین تمهیدات مراسم روز اربعین در مرزهای مهران، شلمچه و چزابه گفت: روز گذشته جلسه‌ای با کمیته حمل و نقل سوخت و پلیس راهور برگزار کردیم . با انجام تمهیدات لازم وضعیت تردد در مرزهای سه گانه کشور عراق عادی  است.

وی ادامه داد: بیشتر میزان تردد زائران از مرز مهران است به طوری که روز گذشته بیش از 50 هزار زائر از مرز مهران خارج شدند و دوربین‌های تردد حاکی از آن است که این مرز روز به روز خلوت‌تر می‌شود.

نفیسی با اشاره به اینکه از امروز ،مرزهای ورودی به کشور ایران شلوغ‌تر می‌شود، گفت: در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه مرزهای ورودی ایران با اوج جمعیت همراه خواهد بود.

مدیر کل دفتر ترانزیت و حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تصریح کرد: پیش بینی می‌شود با توجه به آن که روز سه‌شنبه اربعین  است و با توجه به آن که روزهای چهارشنبه و پنجشنبه نیز در این ایام قرار گرفته است بنابراین توزیع جمعیت نسبت به سال گذشته متعادل‌تر شود.

وی افزود: در سال گذشته به دلیل آن که اربعین در روز پنجشنبه قرار گرفته بود توزیع جمعیت در یک روز بود که این امر برای بسیاری از زائران مشکل‌ساز شده بود.

نفیسی از ایجاد 12 هزار اتوبوس برای جابجایی زائران در مرزهای سه گانه خبر داد و گفت: با توجه به هماهنگی‌هایی که صورت گرفته برای تسهیل در رفت و آمد زائران 12 هزار اتوبوس از مرز مهران هماهنگ شده است.

مدیر کل دفتر ترانزیت و حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تأکید کرد: از ناوگان حمل و نقل داخلی نیز برای جابجایی زائران از نقطه صفر مرزی تا مرز مهران ناوگان حمل و نقلی بین 50 تا 100 دستگاه در نظر گرفته است تا زائران را از نطقه صفر مرزی تا پایانه برکت مهران همراهی کنند.

وی درباره تأمین سوخت برای وسایل حمل و نقل شخصی زائران نیز گفت: خوشبختانه انبارهای ذخایر سوخت تکمیل است و مشکل خاصی برای تهیه سوخت در این مرزها وجود ندارد.

نفیسی درباره وضعیت آب و هوا و ایجاد مشکل برای خودروهای داخل پارکینگ نیز گفت: ‌متأسفانه برای پارکینگ‌ها سایه بانی در نظر گرفته نشده است و به دلیل آن که این پارکینگ‌ها موقت است ممکن است مشکلی برای پارکینگ‌ها ایجاد شود اما وضعیت پارکینگ‌ها نسبت به سال‌های گذشته بسیار بهتر شده است.

مدیر کل دفتر ترانزیت و حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اظهار کرد: تا 14 آبان ماه پلیس راهور انجام ترانزیت در مرزهای سه گانه را ممنوع کرده است.

وی به زائران اربعین گفت: پیشنهاد می‌کنم زائران بازگشت خود را به روز سه‌شنبه نیندازند و با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام می‌دهند چند روز زودتر و یا چند روز دیرتر برای بازگشت به ایران اقدام کنند تا پایانه‌های مرزی به حالت عادی بازگردد.

نفیسی تصریح کرد: مرز مهران به عنوان پر ترافیک‌ترین مرز کشور عراق شناخته شده که حدود 65 درصد از زائران از این محور بازمی‌گردند و مرز شلمچه نیز 28 درصد و مابقی زائران از مرز چزابه برای برگشت اقدام می‌کنند.

مدیر کل دفتر ترانزیت و حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای یادآور شد: به زائران پیشنهاد می کنیم که سفر خود را از مرز شلمچه انجام دهند زیرا که در این مرز تا شهر آبادان خطوط ریلی در نظر گرفته شده و مسافران می‌توانند به راحتی از این مرز تردد کنند.

وی در پایان گفت: با نظارت‌هایی که انجام شده خوشبختانه بازار سیاهی برای خرید بلیت‌های اتوبوس ایجاد نشده است.