به گزارش پارس نیوز، 

«علی‌اکبر مهرفرد» امروز در حاشیه اولین نشست معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تجاری در صنعت خوراک دام ایران گفت: نهاده‌های دامی با ارز 4200 تومانی وارد کشور می‌شود و طبق مصوبات باید  واردات با این ارز رصد،  پایش و قیمت‌گذاری شود تا مصرف‌کننده نهایی آسیب‌ نبیند.

وی در مورد صادرات خوراک دام، طیور و آبزیان بیان داشت: حدود 700 کارخانه در این بخش در کشور وجود دارد که با 50 درصد از ظرفیت خود کار می‌کنند و این تولید‌کنندگان سال گذشته 90 میلیون دلار از محصولات خود را صادر کردند.

مهرفرد در زمینه اختصاص مشوق‌های صادراتی به محصولات کشاورزی گفت: در سال‌های گذشته با دادن مشوق‌ها رونق صادرات در محصولات کشاورزی داشتیم بطوری که فرآورده‌های لبنی به 30 کشور دنیا از جمله آمریکا، مالزی، تایلند، روسیه و همچنین کشورهای همسایه از جمله عراق و افغانستان صادر شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان داشت: همچنین با دادن مشوق‌های صادراتی در سال‌‌های گذشته روند خوبی در صادرات مرغ و تخم مرغ تجربه شد.

مهرفرد بیان داشت: با شرایط فعلی اقتصاد و افزایش قیمت ارز دیگر نیازی به مشوق صادراتی نیست زیرا قیمت نهاده‌های تقریبا ثابت است و افزایش قیمت ارز هم مشوق خوبی برای صادرات است. 

وی بیان داشت: البته در این شرایط باید مواظب بود تا فعالیت‌های صادرات ما به سمت سوداگری کارت‌های بازرگانی یک بار مصرف نرود و برخی از افراد غیر صادرکننده با سوءاستفاده در این بخش سوداگری نکنند. 

معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص مشکلاتی که برای تامین نهاده‌های کشاورزی و تخصیص ارز برای واردات آن بوجود آمده است، گفت: این موضوع را تایید نمی‌کنم در یک ماه گذشته تخصیص ارز به واردات نهاده‌های دامی فرآیند خوبی را طی کرده اما ممکن است که برخی کالاهای غیر استاندارد و یا کالاهایی به دلایل فنی از گمرکات ترخیص نشده باشد. 

انتهای پیام/