به گزارش پارس نیوز، 

 به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن ، محمد حسن مرادی مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن، در همایش «بهره وری، تولد دوباره ثروت»، گزارش عملکرد شش ماه نخست سال ۹۷ را تشریح کرد. وی در ابتدای صحبت های خود به اهداف کمی در بخش های تجهیز منابع، افزایش سرمایه بانک، انتشار اوراق رهنی، صکوک، اجاره، مشارکت و گواهی سپرده عام، وصل نقدی، کاهش قیمت تمام شده پول و وصول اقساط تسهیلات مبادله ای اشاره کرد و توضیح داد: در بخش سپرده ها، منابع قرض الحسنه جاری و پس انداز، صندوق پس انداز مسکن یکم نسبت به سایر بخش ها دارای رشد بیشتری بودند و درصد تحقق در برخی موارد تا ۲۱۰ درصد گزارش شده است. وی در خصوص نرخ رشد سپرده ها عنوان کرد: رشد سپرده ها در سال ۱۳۹۶ عملکرد خوبی را ثبت کرده است.

مرادی گفت: در بخش افزایش سرمایه بانک ها، مکاتباتی با بانک مرکزی در دست انجام است که تا هر چه زودتر محقق شود و در خصوص گواهی سپرده، نیز مقدمات انتشار ۱۶ هزار میلیارد ریال گواهی سپرده عام در شهریور ماه مهیا و طی مهرماه نیز عملیاتی شده است. همچنین در بخش اوراق رهنی نیز، موافقت اولیه از بانک مرکزی کسب شده است. مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن با بیان این که در بحث وصول نقدی، عملکرد حاکی از آن است که بیش از ۱۰۰ درصد از هدف محقق شده که این موضوع نشان از عملکرد متناسب و حتی بهتر از هدف گذاری می‌دهد.

وی افزود: در بحث کاهش قیمت تمام شده منابع بانک این نرخ طی ۶ ماه نخست سال جاری ۰.۳۲ واحد درصد کاهش یافته و یکی از بزرگترین توفیقات بانک مسکن در نیمه نخست سال جاری بوده و متناسب با هدفگذاری صورت گرفته است.

وی با بیان این که در بخش ارائه تسهیلات جعاله، مرابحه و خرید رشد قابل توجهی نسبت به سایر بخش ها ثبت شده است، توضیح داد: میزان تسهیلات اعطایی در ۶ ماه نخست سال جاری، ۹ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به سال قبل از نظر تعداد ۴۶ درصد و از نظر مبلغ ۳۷ درصد رشد کرده است.

این کارشناس اقتصادی در بانک مسکن با بیان که سهم بانک مسکن از تسهیلات اعطایی در بخش مسکن و توسعه شهری در ۶ ماه نخست نسبت به سال گذشته رشد داشته گفت: نسبت تسهیلات اعطایی بخش مسکن به کل تسهیلات در حدود ۹۰ درصد قرار داشته است. وی افزود: آمار بانک مسکن در قیاس با دیگر بانک ها نشان می دهد که بانک مسکن همچنان، در رتبه نخست اعطای تسهیلات در بخش مصارف بخش خصوصی قرار دارد و سهم ۱۶.۵ درصد را از کل تسهیلات به نام خود ثبت کرده است.

مرادی گفت: با توجه به افزایش قیمت مسکن در تهران، ترکیب تسهیلات بیشتر به سایر شهرها متمایل شده است. او در خصوص مطالبات غیرجاری نیز تاکید کرد: این نسبت در شهریور ماه نسبت به اسفند ماه سال قبل رشد کرد و لازم است که اهداف مدنظر در این بخش بیشتر مورد توجه همکاران قرار گیرد.

مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن در پایان صحبت های خود به عملکرد بانک در حوزه بانکداری الکترونیک اشاره کرد و گفت: در بخش متوسط تراکنش پایانه فروش از لحاظ مبلغ و تعداد و تراکنش های ماهانه هر خودپرداز، عملکرد مطلوب ارزیابی می شود.