به گزارش پارس نیوز، 

مسعود اسدی عضو شورای مرکزی خانه کشاورز در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  با انتقاد از تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی اظهار کرد: با توجه به شرایط تحریم و اهمیت ویژه امنیت غذایی کشور، تاخیر دولت در اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی انتقادات فراوانی را به همراه داشته است.

وی افزود: در بدنه دولت دست های پشت پرده در بخش کشاورزی وجود دارد که بیشتر تفکر آنها بر واردات محوری وعدم حمایت از تولید ملی است،کما اینکه این موضوع در اعلام نرخ خرید تضمینی سال های گذشته کاملا مشهود است.

اسدی ادامه داد: اگرچه وزیر جهاد کشاورزی سیاست های حامی گرایانه ای از بخش کشاورزی و کشاورزان دارد، اما بنده معتقدم که وزیر جهاد کشاورزی به دلیل استیضاح های مکرر نمی تواند با فشار آوردن بر دولت، از خواسته حق کشاورزان دفاع کند.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ادامه داد: با توجه به آنکه سایر بخش ها از جمله تشکل های نظام صنفی، اتحادیه و خانه کشاورز به عنوان نماینده بخش کشاورزی آن طور که باید و شاید نتوانسته از حقوق کشاورزان دفاع کند و دولت را مکلف کند تا هر چه سریع تر نرخ خرید تضمینی اعلام کند.

وی با اشاره به اینکه کشاورزان چیزی مازاد بر حق قانونی خود از دولت مطالبه ندارند، بیان کرد: با توجه به آنکه هر گونه قانون گریزی به دور از قوانین جمهوری اسلامی ایران گناه محسوب می شود، از این رو از دولتمردان انتظار می رود که قوانین بخش کشاورزی را اجرا کنند تا کشاورزان به خواسته قانونی خود دست یابند.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ادامه داد: با وجود آنکه نمایندگان مجلس ناظر بر اجرای قانون هستند، از این رو اظهارات برخی نمایندگان مبنی بر آنکه پیگیری های کمیسیون کشاورزی مبنی بر اعلام هر چه سریع تر نرخ خرید تضمینی از دولت به نتیجه نرسید،جای تعجب است.

وی با اشاره به اینکه تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم به ضرر خودکفایی کشور تمام می شود، بیان کرد: هم اکنون کشور ما در شرایطی به سر می برد که کشورهای استکباری در ابزار پلید و غیر اخلاقی خود هیچ کوتاهی نمی کنند، همانگونه که آنها داروی بیماران سرطانی را بر ما بستند.

به گفته وی با وجود آنکه کشورهای عضو برجام معتقدند که دارو و غذا جزء تحریم ها نیست، اما کشورهای استکباری برای رسیدن به اهداف خود از هر ابزاری برای فشار آوردن و تسلیم کردن جمهوری اسلامی ایران در برابر خواسته هایشان استفاده می کنند.

اسدی در پایان تصریح کرد: در شرایط کنونی تحریم خودکفایی گندم، دانه های روغنی، تامین امنیت غذا و پایداری تولید بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد که انتظار می رود این امر مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

انتهای پیام/