به گزارش پارس نیوز، 

​فتح‌الله بیات اظهارکرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وزارتخانه بسیار حساس و بزرگی است که بیمه‌شدگان، کارگران، بازنشستگان و آحاد جامعه را تحت پوشش دارد و به لحاظ بیمه‌ای، ‌حقوقی و درمان از حساسیت و اهمیت بالایی برخوردار است، از این رو لازم است که سکان اداره این وزارتخانه در اختیار فردی با تجربه و کارآمد باشد.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیتی که پس از استیضاح ربیعی ـ وزیر سابق کار ـ پیش آمد، دیدیم که این وزارتخانه به شکل سرپرستی قادر به اداره شدن نیست و انجام وظایف و ماموریت‌های این وزارتخانه عریض و طویل به وزیری نیاز دارد که به تمام زیر و بم‌ها و فراز و فرودهای بخش‌ها و زیرمجموعه‌های آن به ویژه حوزه روابط کار و رفاه اجتماعی آگاه باشد.

رییس اتحادیه کارگران قراردادی وپیمانی با اشاره به برگزار نشدن جلسات شورای عالی کار، گفت: طفره رفتن از برگزاری جلسات شورای عالی کار آن هم در شرایط کنونی و عدم توجه به خواسته قانونی نمایندگان کارگران مبنی بر تشکیل جلسات نشان می‌دهد که نه تنها اراده‌ای برای شنیدن صدای کارگران نیست، بلکه تمکین از قانون هم جدی گرفته نمی‌شود.

بیات با بیان این که حقوق و دستمزد کارگران کفاف یک هفته زندگی را نمی‌دهد، افزود:موضوع ترمیم حقوق و دستمزد و توجه به سبد معیشت خانوارهای ضعیف کارگری، موضوعی بی اهمیت نیست و کسی که نتواند اداره چنین جلساتی را به دست بگیرد، نمی‌تواند در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مدیریت کند.

به گفته رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی، وزارت کار جایگاه بیکاران، ‌ شاغلان، مستمری بگیران و کارگرانی است که ۵۲ درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و چشمشان به صندوق تامین اجتماعی است و شرکتهای بزرگی با مدیریتها و عرصه‌های کار متفاوت زیرمجموعه وزارت کار هستند، به همین دلیل فردی که به عنوان سکاندار وزارتخانه معرفی می‌شود مسئولیت سنگینی دارد و باید بهترین و زبده‌ترین و دلسوزترین فرد باشد.

وی درعین حال اشاره‌ای هم به گزینه پیشنهادی وزارت تعاون داشت و گفت: ایشان انسان با تجربه‌ای است و علیرغم انتقاداتی که می‌شود در سیستم صنعتی کشور کار کرده و معرفی او بی هدف نبوده است. با این حال اگر با تشکل‌های کارگری و کارفرمایی و تعاونی‌ها ارتباط عمیق‌تری داشته باشد، می‌تواند موفق شود.

به اعتقاد این مقام مسئول کارگری، وزیر کار باید از راهکارها و مشاوره‌های انجمن‌ها، اتحادیه‌ها و تشکل‌های کارگری و کارفرمایی در سطح جامعه استفاده کند و نگاه از بالا به پایین نداشته باشد.

به گزارش ایسنا، پیشتر محمد شریعتمداری ـ کاندیدای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این که دوره سیاستگذاری آمرانه به پایان رسیده است، اظهار کرد: در صورت کسب رای اعتماد مجلس، گوش شنوا و شنونده همراه و همدل برای اقشار آسیب پذیر و فقرا خواهد بود و مشکلات آنها را احصا و پیگیری خواهد کرد.