به گزارش پارس نیوز، 

اسماعیل اسفندیاری پور مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی درباره آخرین وضعیت سطح زیر کشت گندم اظهار کرد: براساس آخرین آمار تا 18 مهرماه، 111 هزار هکتار گندم آبی و 851 هزار هکتار گندم دیم کشت شده که با این وجود 14.6 درصد از برنامه کشت گندم در سال زراعی جدید انجام شده است.

وی از کاهش 2 درصدی میزان تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل تا کنون خبر داد و گفت: کاهش میزان کشت ارتباطی به تاخیر  در اعلام نرخ ندارد و بخشی از آن به نبود بارندگی های مناسب در استان های اصلی دیم سرد مربوط می شود که  با شروع بارش های مناسب در هفته جاری انتظار می رود که کشت گندم به اوج خود برسد.

اسفندیاری پور با اشاره به اینکه کشت گندم از اواخر شهریور آغاز شده است، بیان کرد: پیش بینی می شود که تا پایان آذر 97 تا 98 درصد کشت گندم در مناطق مختلف کشور انجام شود.

به گفته این مقام مسئول بنابر پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر بارندگی مناسب در مناطق غرب، شمال غرب و شمال شرق کشور پیش بینی می شود که شرایط مطلوبی از نظر وضعیت رشد گندم برای کشاورزان فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه امسال برنامه 5 میلیون و 800 هزار هکتار کشت گندم به استان های کشور اعلام شده است،بیان کرد: 3 میلیون و 800 هزار هکتار از این میزان را گندم دیم و 2 میلیون هکتار گندم آبی به خود اختصاص داده است.

مجری طرح گندم با اشاره به ضرورت اعلام هر چه سریع تر نرخ خرید تضمینی گندم گفت: با توجه به آنکه تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی به ضرر تولید گندم تمام می شود، از این رو از شورای اقتصاد انتظار می رود که هر چه سریع تر نرخ خرید تضمینی گندم را اعلام کند تا کشاورزان از بلاتکلیفی خارج شوند چرا که این همه تاخیر جایز نیست.

اسفندیاری پور ادامه داد: براساس قانون خرید تضمینی، شورای اقتصاد همه ساله نرخ خرید تضمینی محصولات را باید تا پایان شهریور اعلام کند که متاسفانه با گذشت بیش از 20 روز از آغاز فصل کشت خبری از اعلام نرخ های جدید نیست.

به گفته وی با توجه به آنکه تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی در دولت قبل موجب شد تا واردات گندم مجددا از سر گرفته شود؛ بنابراین دلیلی ندارد که این اشتباه، مجددا تکرار شود.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با انتقاد از ثبات نرخ خرید تضمینی گندم در سه سال اخیر گفت: براین اساس شورای اقتصاد نرخ خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری را به گونه ای تعیین نماید که جبران مافات هزینه سال های گذشته کشاورزان را کند چرا که با وجود نوسان نرخ ارز، واردات گندم منطقی نیست.

 خرید تضمینی گندم به 9 میلیون و 500 هزارتن رسید

وی در بخش دیگر سخنان خود درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم افزود: براساس آخرین آمار از ابتدای فصل برداشت تا کنون 9 میلیون و 500 هزارتن گندم با ارزش 12 هزار و 521 میلیارد تومان از کشاورزان سراسر کشور خریداری شده است.

مجری طرح گندم از پرداخت 88 درصد مطالبات گندمکاران خبر داد و گفت: تا کنون 11 هزار میلیارد تومان از مطالبات گندمکاران پرداخت و مابقی تا پایان مهرماه تسویه خواهد شد.

اسفندیاری پور با اشاره به اینکه خرید تضمینی گندم تا پایان آبان ادامه خواهد داشت، بیان کرد: روزانه رقم جزئی به میزان خرید تضمینی گندم افزوده خواهد شد، ضمن آنکه میزان خرید فعلی نسبت به مدت مشابه سال قبل 7 درصد رشد داشته است.

وی در پایان تصریح کرد: براساس آمار، کشاورانی که تا تاریخ 7 مرداد گندم تولیدی خود را به مراکز خرید تحویل دادند، 100 درصد مطالبات خود را دریافت کردند و مابقی کشاورزان تا کنون حداقل 50 درصد وجه به حسابشان واریز شده است.