به گزارش پارس نیوز، 

ریاحی مدیرکل حقوقی سازمان امور مالیاتی در برنامه گفتگوی 18:30 شبکه خبر در خصوص مشکلات کارت های بازرگانی یکبار مصرف گفت:سوءاستفاده از کارت های بازرگانی چه در حوزه صدور و چه در حوزه استفاده از آن  حدود 12 تا 15 هزار میلیارد تومان  مالیات معوقه روی دست دولت باقی گذاشته است.

وی ادامه داد:بخشی از کارت های بازرگانی به افرادی واگذار شده که شرایط و صلاحیت لازم برای آن نداشته اند.

ریاحی تصریح کرد: باید قبول کنیم این آسیب در حوزه بازرگانی وجود دارد و به طور مثال برای خانمی مسن که دارایی و تحصیلات نداشته کارت صادر شده و از قبل آن واردات انبوهی صورت گرفته که 40 میلیارد تومان بدهی مالیاتی داشته است.

وی افزود:وزارت صمت این اختیار را دارد که اگر کارت بازرگانی مورد سوءاستفاده قار گرفت آن را باطل کند همچنین گمرک هم می تواند این موارد را به وزارت صمت اعلام کند.

مدیرکل حقوقی سازمان امور مالیاتی تصریح کرد:یکی از گلوگاه های فساد در این حوزه ، صدور وکالتنامه  در دفاتر اسناد رسمی است که با ممنوعیت صدور وکالتنامه در مورد کارت های بازرگانی به کاهش تخلف منجر شده است.

وی با بیان اینکه نمی توان به صورت فیزیکی بر همه امور نظارت داشت تاکید کرد: اجرای طرح جامع مالیاتی و سامانه اعتبار سنجی و رتبه بندی اعتباری در جلوگیری از این مفاسد تاثیر گذار است.

شرایط جدید صدور کارت بازرگانی ، تخلفات را به حداقل رسانده است

بر اساس این گزارش سلاح ورزی نائب رئیس اتاق بازرگانی در ارتباط تلفنی تصریح کرد: کارت بازرگانی از سوی اتاق بازرگانی و اتاق تعاون صادر می شود و اینطور نیست که کارت بازرگانی اجاره ای و یکبار مصرف به تعداد زیاد صادر شده باشد.

وی ادامه داد: در گذشته عده ای کارت می گرفتند و از خلاء قانونی سوء استفاده و کارت را با وکالت به دیگری واگذار می کردند.

سلاح ورزی تصریح کرد:در سال های قبل شرط تحصیلات برای اخذ کارت بازرگانی وجود نداشته که این شرایط را اتاق بازرگانی تعیین نکرده است.

وی افزود: ممکن است تخلفاتی در این زمینه صورت گرفته باشد اما اینکه تعداد زیادی بوده درست نیست.

نائب رئیس اتاق بازرگانی اظهار داشت:از 3 سال پیش شرایط جدیدی برای کارت بازرگانی تعیین شده که سوء استفاده ها به حداقل رسیده است.

وی ادامه داد:اخذ مالیات از کارت بازرگانی ، تحصیلات حداقل لیسانس و محدودیت سقف واردات برای اولین کارت بازرگانی از جمله شروط جدید در این بخش است.

سلاح ورزی تصریح کرد: اگر در این حوزه تخلفاتی صورت گرفته باید دستگاه هایی همچون گمرک با آن برخورد می کرده است.

نایب رئیس اتاق بازرگانی گفت: همانطور که لیست استفاده کنندگان از ارز منتشر شد از سازمان امور مالیاتی نیز درخواست می شود لیست دریافت کنندگان و استفاده کنندگان کارت بازرگانی را منتشر کند تا به صورت واضح به این موضوع رسیدگی شود. 

سلاح ورزی تصریح کرد: نظام مالیاتی ما ایراد دارد و در شرایط رکود، تورم و رونق نتوانسته ایم سیاست متناسب با وضعیت اقتصادی را تنظیم کنیم.

 

انتهای پیام/