به گزارش پارس نیوز، 

محمدعلی طهماسبی معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی امروز در جمع خبرنگاران گفت: در ماه‌های گذشته دلالان توانستند تا ۴۰۰ هزار تومان در هر کیلو قیمت زعفران را کاهش دهند اما ورود زعفران به بورس توانسته قیمت‌ها را متعادل و شفاف کند. 

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که افزایش ارز تا چه اندازه صادرات را افزایش داده است، گفت: افزایش قیمت ارز در ماه‌های گذشته که از ۴ هزار و ۲۰۰ تومان به ۱۶ تا ۱۹ هزار تومان هم رسید، موجب افزایش ۳۰ درصدی صادرات زعفران کشور شد. 

طهماسبی در پاسخ به اینکه آیا نگرانی از افزایش بی‌اندازه صادرات که تأمین نیاز داخل را با مشکل مواجه کند، وجود ندارد؟پاسخ داد: ذخیره‌سازی در مورد کالاهای اساسی به طور کامل انجام شده و پیش از این هم وزیر جهاد کشاورزی درباره کافی بودن ذخیره‌سازی اعلام کرده و هیچ مشکلی از این نظر وجود ندارد. 

خبرنگار فارس از طهماسبی پرسید که آیا افزایش صادرات و ارزآوری بیشتر نویدی از افزایش تولید در سال آینده می‌دهد، گفت: طبیعی است زمانی که درآمد کشاورزان و صادرکنندگان افزایش می‌یابد، سطح زیر کشت و تولید را برای سال آینده افزایش خواهند داد. 

به گزارش فارس،‌ طی ماه‌های گذشته افزایش چند برابری نرخ ارز، صادرات را برای صادرکنندگان جذاب‌تر کرده و رغبت آنها را بیشتر کرده است، اما در صورتی که کنترل صادرات انجام نشود، احتمال خالی شدن کالاهای اساسی وجود دارد که در این حالت و با توجه به شرایط فعلی مجبور می‌شویم که با قیمت بالاتر و با شرایط سخت‌تری وارد کنیم. 

از سوی دیگر دلالی در بخش کشاورزی همانند سایر بخش‌ها ریشه دوانیده و نه تنها زعفران کشور که به عنوان طلای سرخ معروف است، در سایر حوزه‌ها هم دلالی به معضل اصلی تبدیل شده است. دلالان در اکثر مواقع قیمت محصول را از پای مزرعه تا بازار ۳۰۰ درصد افزایش می‌دهند. 

انتهای پیام/