به گزارش پارس نیوز، 

نخستین نشست هم اندیشی روحانیت و اصناف بازار امروز با حضور حجت‌الاسلام کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران، آیت الله تحریری متولی مدرسه علمیه مروی، حجت‌الاسلام عالمی امام جماعت مسجد بازار، نمایندگان اصناف تهران و نمایندگان برخی دستگاههای دولتی در مسجد امام خمینی تهران برگزار شد.

یعقوبی از اعضای هیأت امنای صنف نخ امروز در نخستین‌ هم‌اندیشی روحانیت و اصناف گفت: در حالی که ۵۰۰ میلیارد تومان مالیات از بازار تهران جمع‌آوری می‌شود، اما سؤال این است چقدر از این مالیات خرج بازار و امکانات رفاهی و بهداشتی آن می‌شود. به عنوان مثال قرار بود زیرگذر گلوبندک قبل از سال‌جاری راه‌اندازی شود، اما هنوز معطل ۹ میلیارد تومان بودجه است.

وی افزود: چندی قبل یکی از بازاریان سکته کرد که آمبولانس برای انتقال وی به بیمارستان وجود نداشت و او را با چرخ‌دستی به محوطه بیرون بازار بردند.

به گفته یعقوبی، حدود ۵۰۰ حلقه چاه جذبی در بازار و نبود شبکه فاضلاب ایجاد خطر کرده و همچنین امکاناتی مانند اورژانس، درمانگاه و حتی طرح تفصیلی جدید در محدوده بازار وجود ندارد.

وی کمبود پارکینگ را در پهنه ۱۱۲ هکتاری تهران از مشکلات بازار عنوان کرد و گفت: حتی سرویس بهداشتی به اندازه کافی در بازار وجود ندارد.

همچنین نکویی از هیأت امنای صف نایلون در نشست هم‌اندیشی با روحانیت گفت: سه رکن بانک مرکزی، وزارت اقتصاد شامل گمرک و سازمان صنعت و معدن با یکدیگر هماهنگی ندارند و براساس شرایط جدید گفته‌اند باید کدملی و کد رجیستری در اسناد تجاری باشد. بنابراین دشمن که می‌خواهد ما را تحریم کند، تمام کارخانه‌ها و تجار سرشناس را به وسیله کدملی شناسایی کرده و به آنها کالا نمی‌فروشند. بنابراین بازرگانان مجبور شدند کارت بازرگانی جدید دریافت کنند.

وی از دیگر مشکلات صنفی اینگونه عنوان کرد که قانون نباید عطف بماسبق شود، اما دی‌ماه سال گذشته کالاهایی که وارد گمرک شده مشمول قانون جدید شده و مواد اولیه به کارگاه‌های تولیدی کشور نرسید که این امر باعث شد ۸۰ هزار کانتینر مواد اولیه در گمرک انباشته شود و کارخانه‌ها مواد اولیه ندارند.

این فعال صنفی افزود: کشور اگر مواد اولیه داشته باشد، نباید مشکل پوشک پیدا کند، مشکل اصلی عدم هماهنگی سه دستگاه یاد شده یعنی گمرک، سازمان صمت و بانک مرکزی است.

وی گفت: در مناطق آزاد قبلاً کالاهایی وارد می‌شد، اما اکنون می‌گویند برای واردات به سرزمین اصلی کشور باید ثبت‌سفارش برای واردات از منطقه آزاد انجام شود و این باعث می‌شود، کشورهای خارجی دیگر به ما کالا ندهند.

یعقوبی افزود: کالاهایی که با دلار ۸۸۰۰ تومانی وارد شده و اکنون دلار به بالای ۱۲ هزار تومان رسیده ۳۰ درصد عوارض گمرکی و ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده و ۴ درصد گمرکی دریافت می‌‌کند، یعنی کالای ترخیص شده براساس دلار ۲۵ هزار تومانی تمام می‌شود.

وی تأکید کرد:‌گلوگاه‌هایی مانند عطف بماسبق شدن قانون اقتصادی وجود دارد، مثلاً اداره صنعت و معدن می‌گوید کالا ترخیص شود، اما بانک مرکزی می‌گوید باید تعهد کتبی دریافت شود، در حالی که قوانین اقتصادی باید شفاف و روشن باشند.

همچنین حیدری از اعضای هیأت امنای بازار سلطانی گفت: در بازار تهران ۷۵ هزار واحد صنفی پلاک‌دار، ۲۵۰ هزار سکنه و روزانه ۱.۵میلیون نفر خریدار و بازدیدکننده وجود دارند و در روزهای خاص مراجعه‌کنندگان به بازار به ۳ میلیون نفر هم می‌رسد. بنابراین مشکلاتی در حاشیه بازار وجود دارد که نیاز به کلانتری ویژه دارد.

کسایی از صنف فرش افزود: بعضی از مدیران دولتی در تصمیم‌گیری متزلزل هستند و دروغ که صفت بدی است، اما گاهی برخی مدیران در تصمیمات خود دروغ می‌گویند. 

وی گفت: از تلویزیون چنان تبلیغی برای فرش ماشینی انجام می‌شود که فعالان فرش دستباف خجالت می‌کشند، در حالی که ۱۰ میلیون نفر در صنف فرش دستباف فعالیت دارند که ۲ میلیون بافنده به همراه سایر افراد و خانواده‌هایشان در این شغل مشغول کار هستند.

کسایی تأکید کرد:‌ اگر فرش دستباف مورد حمایت جدی دولت قرار نگیرد، دچار ورشکستگی می‌شود، در حالی که در مورد فرش ماشینی گفته می‌شود، سال گذشته ۳۵۰ میلیون دلار صادر شده و می‌خواهند این رقم را به ۵۰۰ میلیون دلار برسانند.

وی افزود: دولت می‌گوید ارز حاصل از صادرات را ۲ماهه برگردانید، در حالی که تاجر برای صادر کردن فرش دستباف یک سال زمان لازم دارد و ارز صادرات فرش ۲ ماهه برنمی‌گردد. 

همچنین عراقچی از صنف فرش نیز در هم‌اندیشی روحانیت و اصناف بازار گفت: هیچ کالایی ایرانی‌تر از فرش دستباف نیست و باید دولت از آن حمایت کند که ۹۰ درصد فرش دستباف باید صادر شود.

وی افزود: عدم صادرات فرش دستباف باعث شده انبارهای حرم امام‌ رضا (ع) پر از فرش‌های دستباف استفاده شده باشد، در حالی که این فرش‌های دستباف بعد از شش ماه استفاده باید صادر شوند.

عراقچی گفت: ما مشکلی برای برگشت ارز صادرات فرش نداریم، اما پیمان صادرات فرش زمان بر است و حداقل یک ماه طول بکشد فرش به مقصد برسد حمل‌ونقل فرش با هواپیما گران تمام می‌شود مجبوریم آن را زمینی صادر کنیم. 

همچنین حیاتی از صنف چرم در این نشست گفت:‌ بانک مرکزی باید بتواند نوسان ارز را کنترل کند و بانک مرکزی مستقل از دولت می‌تواند سیاست پولی درستی انتخاب کند و اگر در مقابل ارز خارجی بی‌اندازه ریال تولید کند، باعث تورم می‌شود، در حالی که بانک مرکزی مانند دخل مغازه نباید به پایه پولی دست‌درازی کند.

وی تأکید کرد: مالیات بر ارزش افزوده در صنف چرم که گفته می‌شود، باید ۹ درصد پرداخت کنیم، عملی نیست، چون همه مغازه‌داران صنف چرم فقط ۳ درصد سود روی جنس می‌کشند. مثلاً چرم متری ۱۷ هزار تومان فقط ۵۰۰ تومان سود می‌دهد و چگونه می‌توان ۹ درصد مالیات ارزش افزوده پرداخت.

این فعال صنفی گفت: در شرایطی که رکود بر بازار حاکم است، اما مالیات براساس تورم ۲ رقمی محاسبه می‌شود.

حجتی از صنف خرازی در این نشست بیان داشت: رسته بدلیجات در بازار سلطانی دچار مشکلات زیادی شده‌‌اند، زیرا در یک شب بدون کارشناسی اعلام شد واردات بدلیجات ممنوع است و مغازه‌های راسته بازار سلطانی به مدت سه روز بسته شدند. 

این فعال صنفی گفت: برای پیگیری مشکلات به اداره صنعت‌ و معدن مراجعه کردم، اما متأسفانه مدیران اداره صمت در اتاق خود را به صورت ما کوباندند و حتی نتوانستیم معاون اداره صنعت را هم ملاقات کنیم.

وی افزود: تاکنون ۱۷ مغازه در بازار سلطانی تهران در رسته بدلیجات بسته شدند و این رسته در شهرستان‌ها با ۵ میلیون تومان شغل ایجاد می‌کند و اگر ممنوعیت واردات برداشته نشود، چون تولید داخلی نداریم ۶۰ هزار نفر در کشور بیکار می‌شوند.

وی تأکید کرد: ۳۱۵ امضا از کسبه بدلیجات در بازار سلطانی جمع‌آوری کرده‌ای که خدمت آقای صدیقی امام جمعه موقت تهران حاضر در جلسه ارائه می‌کنیم، همچنین توضیحات ۱۰ صفحه‌ای به معاون وزیر صنعت ارائه کرده‌ایم که امیدوارم برای صنف خرازی و بدلیجات قدمی بردارند.

همچنین یکی از طلاب به عنوان مجری برنامه با بیان اینکه خود فرزند یک بازاری است، گفت: جای شهرداری و شورای شهر در این جلسه خالی است که گاهی عملکرد آنها آه از نهاد مغازه‌داران بلند می‌کند. مثلاً عوارض پسماند از ۲۳۰ هزار تومان امسال به ۳ میلیون تومان رسیده و همچنین شهرداری برای تابلوهای مغازه ۱۰ میلیون تا ۱۵ میلیون تومان جریمه می‌کنند.

همچنین دولتزاد از صنف مسگر در این نشست گفت: امیدواریم خروجی این نشست که با حضور روحانیت و برخی از مسئولان دولتی تشکیل شده انرژی مثبتی به بازار بدهد و ای کاش وزیر اقتصاد و مسئول گمرک در این جلسه حضور داشتند.

وی تأکید کرد: قوه قضاییه باید با مفسدان اقتصادی قاطعانه برخورد کند وگرنه مردم فکر می‌کنند وقت‌کشی می‌شود و قاضی انقلابی باید زودتر با مجازات مفسدان اقتصادی مردم را آرام کند.

دولتزاد گفت: هر روز چندین نیسان جنس قاچاق وارد بازار می‌شود که باید با آن برخورد شود.

وی افزود: اگر سلفون روز چهارشنبه ۲۱ هزار تومان و اکنون ۲۵ هزار تومان شده این تقیصر بازاری نیست، زیرا شرکت‌های پتروشیمی آن را گران کرده‌اند و یا قیمت نخ پلاستیکی هر روز گران‌تر می‌شود و امیدواریم اگر مسئولان گوش شنوا برای مشکلات مردم داشته باشند از این پیچ تاریخی عبور می‌کنیم.

اسفندیاری عضو هیأت امنای صف خرازی تأکید کرد: بازار بازوی ستبر انقلاب بوده و هست. در گذشته فعالان بازار اول دست مکاسب در حوزه می‌خواندند و سپس به تجارت می‌پرداختند. امروز با تحول شهرسازی شکل این رویه عوض شده، اما همین جلسه‌ای که با روحانیت برگزار شده نشان می‌دهد هنوز پیوند بازار و روحانیت مستحکم است.

وی گفت: سال جاری شاهد تحولات عظیمی در اقتصاد بودیم و از اردیبهشت نوسان بی‌رویه رد نرخ ارز روی داد مشکلات گمرک و نابه‌سامانی در توزیع کالا ایجاد شد که هنوز در شوک آن قرار داریم.

این فعال صنفی با بیان اینکه کالاهای مواد اولیه در گمرک انباشت شده‌اند، افزود: هنوز کالای ثبت سفارش شده در اسفند ۹۶ ترخیص نشده‌اند.

اسفندیاری گفت: هر شب در تلویزیون نشان می‌دهند فلان انبار را گرفته و احتکار کالا صورت گرفته است، در حالی که یک شبه متوجه می‌شویم مسئولان تصویب کرده‌اند ۱۴۰۰ قلم کالا مجوز ورود و خروج ندارد و ۳ میلیون واحد صنفی تحت تأثیر تصمیمات یک شبه قرار می‌گیرند.

محمد توکلی از هیأت امنای صنف پوشاک در این جلسه گفت: بزرگترین مشکل ما نبود مواد اولیه است، گرچه تجار ولایی عقیده ‌ای به بستن بازار ندارند، اما کمبود مواد اولیه اتفاقات ناگواری رقم می‌زند.

وی افزود: بیشتر از تحریم‌های آمریکا دچار خود تحریمی در داخل کشور هستیم.

توکلی عنوان کرد: کمیته‌ای تشکیل شد و ۹۶۰ تن نخ در انبارها کشف شد از فردای آن روز این نرخ‌ها آزاد شد و نظارتی از سوی وزارت صنعت، اطلاعات و قوه قضاییه بر این امر وجود ندارد. الان مشکلات را به اصناف نسبت می‌دهند، در حالی که بسیاری از بازاریان جهادگر هستند و اجناس وارداتی در گمرک انباشته شده، اما اجازه ترخیص نمی‌دهند.

قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران نیز در این جلسه با اشاره به جلسه قبلی خود با آوایی وزیر دادگستری گفت: ایشان گفته دولت تصویب کرده کالاهای وارداتی و مواد اولیه هرچه سریع‌تر از گمرک ترخیص شود.

نوده فراهانی از بازاریان خواست کمیته‌های اقتصادی در هر صنف تشکیل دهند، همان گونه که کمیته پوشاک در اتحادیه پوشاک تشکیل شد و مشکل مواد اولیه آنها در این کمیته پیگیری می‌شود.

وی افزود: در اجلاس ماهانه اتاق اصناف پیگیری می‌کنیم کمیته‌های اقتصادی تشکیل شوند و مسائل صنفی با همکاری مسئولان دولت پیگیری می‌شود.

انتهای پیام/