به گزارش پارس نیوز، 

مهدی حسینی رئیس انجمن واردکنندگان کود و سم در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با انتقاد از آمار پایین میزان واردات سموم کم خطر به کشور، اظهار کرد: هم اکنون تنها 7 درصد سموم کم خطر وارد کشور می شود که این میزان باید به بالای 70 درصد برسد.

وی با اشاره به اینکه امکان تولید سموم کم خطر در کشور وجود ندارد، افزود:این درحالی است که متاسفانه برخی  افراد از تولید 80 درصد سموم کم خطر در کشور خبر می دهند.


بیشتر بخوانید: افزایش 20 درصدی قیمت سم و کود و بذر در بازار/ اختصاص 400 میلیون دلار ارز دولتی به واردات کود


حسینی ادامه داد: با توجه به آنکه مصرف سموم کم خطرمنجر به افزایش صادرات محصولات کشاورزی سالم ، ارزآوری و صرفه اقتصادی به بازارهای هدف می شود از این رو باید سموم کم خطری که دوره کارانت آن کم است، وارد کشور شود.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که کاهش مصرف کود کمتر از متوسط دنیا چه عواقبی در بر دارد، بیان کرد: در شرایطی که کشاورزان به کودهای موجود که در اختیارشان قرار می گیرد، اعتمادی ندارد؛بنابراین ترجیح می دهد که مصرف خود را کاهش دهند  و این درحالی است که در تمامی کشورها، کود مصرفی نسبت به خاک منطقه آزمایش و درنهایت در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

وی در پایان تصریح کرد: در سال های اخیر نه تنها ارتقایی در کیفیت کود مصرفی نداشتیم بلکه به سبب کاهش کیفیت،کشاورزان مصرف خود را پایین آوردند که از این رو انتظار می رود طبق اصل 44، امور مربوط به تولید، واردات و.. به بخش خصوصی واگذار شود.

انتهای پیام/