به گزارش پارس نیوز، 

مجید آنجفی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته جهاد کشاورزی به منظور تبیین عملکرد سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی اظهار داشت: جهاد کشاورزی در سال‌های گذشته پیشرفت‌های قابل توجهی داشته که حاصل زحماتی است که فعالان، تولیدکنندگان و کشاورزان بخش کشاورزی متحمل می‌شوند و علی‌رغم تمام سختی‌ها و مشکلات هرگز سهم خود را از آورده در بخش دریافت نکردند که این موضوع بخش کشاورزی را در جایگاه مظلومیت قرار می‌دهد.

وی افزود: به مناسب هفته جهاد کشاورزی برنامه‌هایی در نظر گرفته شده که مهم‌ترین آنها افتتاح پروژه‌های عمرانی، تولیدی و خدماتی بخش کشاورزی در حوزه‌های مختلف است و همچنین برگزاری نشست‌های مشترک با تولیدکنندگان، نمایندگان بخش‌های تولیدی، بازدید مدیران از مراکز تولید، مزارع و ارتباط مستقیم با بهره‌برداران بخش از دیگر برنامه‌های مورد نظر است.

رئیس جهاد کشاورزی استان مرکزی تصریح کرد: برنامه بازدید از خانواده شهدا، ایثارگران و جانبازان خانواده جهاد کشاورزی از دیگر برنامه‌های مورد نظر است که مسائل و مشکلات این افراد را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.

آنجفی بیان کرد: همایش فرهنگ مدیریت جهادی به منظور تبیین و توسعه این فرهنگ را در دستور کار داریم و همچنین پیگیری نشست میان مدیران هماهنگی سازمان و مجمع نمایندگان استان هم در حال انجام است.

وی با اشاره به پروژه‌هایی که در این هفته به بهره‌برداری می‌رسند گفت: در مجموع 100 پروژه عمرانی، تولیدی و خدماتی را در بخش‌های مختلف بهره‌برداری می‌رسانیم که در مجموع یک هزار و 800 خانوار از مزایای این پروژه‌ها استفاده می‌کنند، این در حالی است که در حدود 9 میلیارد و 177 میلیون تومان برای این پروژه‌ها از اعتبارات دولتی و در حدود پنج میلیارد و 541میلیون تومان اعتبار بانکی و 13 میلیارد و 760 میلیون تومان آورده شخصی متقاضیان هزینه شده است.

رئیس جهاد کشاورزی استان مرکزی عنوان کرد: در این پروژه‌ها برای 892 نفر به شکل مستقیم و یک هزار و244 نفر هم به شکل غیرمستقیم ایجاد شغل می‌شود که در مجموع بالغ بر دو هزار و 136 نفر شغل ایجاد می‌شود.

آنجفی خاطرنشان کرد: احداث کانال‌های آبیاری، انتقال آب با لوله، قرار گرفتن 836 هکتار از اراضی قابل اجرایی آبیاری نوین تحت پوشش آبیاری تحت فشار، بهره‌برداری پنج واحد گوساله پرواری به ظرفیت 220 راس، بهره‌برداری لایروبی و مرمت 19 رشته قنات برای 715 خانوار و اضافه شدن 74 قطعه به تولید مرغ گوشتی و تخم‌گذار استان از برنامه‌هایی است که در این هفته انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: استان مرکزی به لحاظ تولید بسیاری از اقلام اساسی جز استان‌های سرآمد کشور است و در حدود 38 درصد مازاد بر مصرف استان تولید گوشت مرغ را داریم.

رئیس جهاد کشاورزی استان مرکزی با اشاره به تغییر الگوی کشت کشاورزی و باغی استان تصریح کرد: یکی از سیاست‌هایی که زیر مجموعه این سرفصل قرار می‌گیرد توسعه کشت گیاهان دارویی و گل محمدی است که سه پروژه احداث باغ گل محمدی در مجموع به مساحت 23 هکتار به بهره‌برداری می‌رسد.

آنجفی بیان کرد: استان مرکزی با توجه به تعدد قنوات، منابع آبی، موتورآب‌ها و غیره قابلیت تولید حدود 17هزار تن انواع محصولات شیلاتی را دارد که هدفگذاری ما این است که به ظرفیت تولید در بخش شیلات هم برسیم.

وی ادامه داد: در راستای آبزیان زینتی چهار پروژه را داریم که 125 هزار قطعه را شامل می‌شود این در حالی است که استان مرکزی مهد تولید ماهیان زینتی است، اقدامات مقدماتی شهرک ماهیان زینتی استان مرکزی را در شهرستان محلات آغاز کردیم این در حالی است که تهیه زیرساخت‌های اسن شهرک را با تامین اعتباراتی که انجام شده به مبلغ سه میلیارد تومان آغاز کردیم که امیدورایم با بهره‌برداری از این شهرک به حجم تولید ماهیان زینتی و صادرات استان به شکل قابل توجهی افزوده شود.

رئیس جهاد کشاورزی استان مرکزی عنوان کرد: در حوزه صنایع تبدیلی و غذایی بخش کشاورزی 11 پروژه با اعتباری بالغ بر 28 میلیارد و 500 میلیون تومان را داریم که به بهره‌برداری می‌رسد.

آنجفی خاطرنشان کرد: در هفته جهاد کشاورزی به تفکیک شهرستان‌ها در اراک هشت پروژه، آشتیان هشت پروژه، تفرش 9 پروژه، خمین 11 پروژه، دلیجان سه پروژه، زرندیه دو پروژه، ساوه 30 پروژه، شازند 15 پروژه، فراهان 6 پروژه، کمیجان 10 و محلات هفت پروژه به انجام می‌رسد.

وی اضافه کرد: در حدود 160 هزار هکتار اراضی قابل توسعه آبیاری نوین در استان وجود دارد که در مجموع در حدود 62 هزار هکتار از اراضی استان که این قابلیت را داشتند به سیستم‌های آبیاری مجهز کردیم این در حالی است که بابت اجرای هر هکتار سیستم آبیاری نوین چهار هزار و500 متر مکعب صرفه‌جویی در منابع آبی رخ می‌دهد که با این میزان صرفه‌جویی می‌توان برابر سطح زیر کشتی که وجود دارد را مجدد زیر کشت برد.

رئیس جهاد کشاورزی استان مرکزی تصریح کرد: مدیریت منابع آب کشور بر عهده وزارت نیرو است، ما با اضافه برداشت از منابع زیرزمینی موافق نیستیم، باید با اضافه برداشت و برداشت غیرمجاز از منابع آبی برخورد شود.

آنجفی بیان کرد: کشت هندوانه به دو دلیل دارای حساسیت است که یکی روشی است که کشاورزان از آن برای کشت استفاده می‌کنند و آلودگی را به همراه دارد و همچنین معمول این است که کشت در اراضی بکر انجام می‌شود و کسانی که این کشت را انجام می‌دهند آب را از اراضی تحت شرب آب را به اراضی خارج از تحت شرب انتقال می‌دهند که این موضوع خلاف قانون است که البته ما مجاز به برخورد با این عارضه نیستیم و وزارت نیرو باید پیگیر این موضوع باشیم.

وی ادامه داد: در سال 95 در مجموع چهار هزار هکتار کشت هندوانه داشتیم که این میزان در سال گذشته به دو هزار هکتار کاهش پیدا کرد.

رئیس جهاد کشاورزی استان مرکزی با اشاره به تلفات مرغداری‌ها، گفت: متاسفانه بیماری آنفولانزای فوق حاد طیور چند سالی است که در کشور منجر به تلفات می‌شود که البته باید گفت که میزان تلفات در استان مرکزی نسبت به پنج استان آلوده کشور به شکل قابل توجهی ناچیز بوده است این در حالی است که در استان قم در حدود 90 درصد جمعیت مرغ تخم‌گذار خود را بابت بیماری آنفولانزای فوق حاد از دست داد.

آنجفی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در تهیه تخم‌مرغ و ‌مرغ در تولید مرغ 38 درصد مازاد بر تولید استان ظرفیت داریم که به استان‌های همجوار از جمله تهران حمل می‌شود و همچنین در حدود 30 هزار تن هم ذرت ذخیره در اختیار داریم که میان مرغداران توزیع می‌شود.