به گزارش پارس نیوز، 

در حالی که دولت ترامپ خود را برای وضع مجدد تحریم ها علیه ایران آماده می کند، کاخ سفید با ارسال یادداشتی به وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، عرضه جهانی نفت به اندازه کافی بالاست و می تواند «کاهش قابل توجه» صادرات نفت ایران را تحمل کند.

این یادداشت که توسط کاخ سفید به وزارت امور خارجه آمریکا ارسال شده، راه را برای تلاش های آمریکا جهت کاهش صادرات ایران مطابق با تصمیم ترامپ به خروج از برجام هموار می سازد.

در این یادداشت آمده است «عرضه کافی نفت و فرآورده های نفتی از سوی کشورهایی غیر از ایران اجازه کاهش قابل توجه حجم نفت و فرآورده های نفتی خریداری شده از ایران را خواهد داد.»

قیمت نفت در بازار نفت لندن، روز دوشنبه پس از تصمیم هفته گذشته ترامپ مبنی بر خروج از برجان به بالاترین رقم های چند سال گذشته رسید.

هدف از این تحریم ها وادار کردن کشورها و شرکت های مختلف جهان به کاهش خرید نفت از ایران است.

دولت ترامپ مشخص نکرده که چگونه قرار است خرید نفت از ایران کاهش یابد، اما در سال 2012 دولت سابق آمریکا کشورها را وادار ساخت تا خرید نفت خود از تهران را به میزان 18 تا 20 درصد کاهش دهند.

تحریم ها علیه صادرات نفت ایران از 4 نوامبر اجرایی خواهد شد و شرکت های مشتری نفت ایران در این فاصله باید خرید خود از این کشور را کاهش دهند.

بر اساس مطالعه ای که توسط اداره اطلاعات انرژی آمریکا انجام شده، میزان تولید نفت جهان به جز ایران در فاصله ماه های فوریه تا مارس به طور متوسط 92.4 میلیون بشکه در روز بوده، در حالی که این رقم در طی سال های 2015 تا 2017 91 میلیون بشکه بوده است. اما میزان مصرف نفت کشورها به جز ایران در بازه زمانی فوریه تا مارس بیش از تولید بوده و به 96.4 میلیون بشکه در روز رسیده است. میزان مصرف در فاصله سال های 2015 تا 2017 نیز 93 میلیون بشکه بوده است.