به گزارش پارس نیوز، 

نادر قاسمی در نشست خبری اعلام برنامه‌های بانک مسکن در سال 97 برای خرید و ساخت مسکن، اظهار کرد: سیاست‌های بانک مسکن در سال جاری هوشمند است و دستورالعمل‌های مربوطه اسفند ماه سال گذشته با هدف تسریع در روند پرداخت تسهیلات ابلاغ شد.

وی با اشاره به تأمین مالی در بافت‌های فرسوده، تصریح کرد: در حال حاضر 135 هزار هکتار بافت فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی داریم، در این بافت‌ها باید مطابق طرح جامع مسکن تا سال 1405 حدود 5.1 میلیون واحد مسکنی احداث شود.

وی با اعلام تغییر رویکرد دولت از ساخت‌وساز از برون‌شهری به درون‌شهری افزود: هم‌اکنون 100 هزار واحد مسکن مهر داریم که به‌دلیل فقر آب، برق، گاز و فاضلاب نمی‌توانیم آنها را واگذار کنیم.

عضو هیئت مدیره بانک مسکن از برنامه این بانک برای پرداخت حدود 700 هزار وام در سال جاری خبر داد و گفت: بر این اساس 380 هزار واحد در بخش تقاضا (خرید) و مابقی در حوزه‌های تولید و... پرداخت می‌شود.

 قاسمی با یادآوری این‌که در سال‌های گذشته قصاب، بقال، پزشک وارد حوزه ساخت‌وساز شده و تسهیلات دریافت می‌کردند، اظهار کرد: یکی از برنامه‌های جدید بانک مسکن حمایت از سازندگان حرفه‌ای مسکن با شرط ارائه حداقل 5 سال گارانتی کیفیت به خریداران است و تسهیلات به این سازندگان با یک درصد سود کمتر (17 درصد) پرداخت می‌شود.

وی همچنین با ابراز اینکه "هم‌اکنون 3 میلیون متقاضی در جاهایی داریم که مسکن نداریم"، گفت: از سوی دیگر 2.5 میلیون واحد مسکونی در جاهایی داریم که متقاضی ندارد. برای رفع این مشکل اولویت تأمین مالی ما برای واحدهای میان‌متراژ است، به‌عبارت دیگر برای دهک 4 تا 7 واحدهای 60 تا 80متری احداث شود.

وی در پاسخ به تسنیم در خصوص وضعیت قیمت مسکن و تأثیر آن در کاهش قدرت خرید مردم گفت: قیمت مسکن واقعی نبوده و حباب دارد. در حال حاضر نسبت وام پرداختی با ارزش ملک تناسب دارد. گزارش‌های افرایش قیمت مسکن تهران ناهمگن و نقطه‌ای بوده و قابل استناد نیست.