به گزارش پارس نیوز، 

 میز منابع انرژی در وزارت امور خارجه آمریکا در سال های 2012 تا 2015 این کار را با همکاری کشورهای عضو اتحادیه اروپا انجام می داد. اما این بار، این میز با چالش های عمیق تری مواجه است. رهبران اروپا اکنون مخالف موضع ترامپ در قبال ایران هستند و به دنبال راه هایی برای ممانعت از اثرگذاری تحریم ها می گردند.

سنای آمریکا هنوز نامزد تصدی مسئولیت این میز را تایید نکرده و وزارت امور خارجه آمریکا همین الان هم بابت مدیریت تحریم های ونزوئلا، اختلافات تجاری با چین و مذاکرات پیش رو با کره شمالی با دردسرهای زیادی مواجه است.

آموس هاچستین، که در دوران اوباما مسئولیت این میز را بر عهده داشت گفت: «این کار این بار بسیار سخت تر خواهد بود.» بر اساس تحریم های جدید، شرکت های خارجی 180 روز فرصت خواهند داشت تا خرید نفت از ایران را کاهش دهند. در غیر این صورت آنها با مجازات هایی مواجه خواهند شد که می تواند شامل جریمه های نقدی و محدودیت در تجارت در آمریکا باشد.

واشنگتن این توانایی را داد که خریداران، فروشندگان، دلالان، حمل کنندگان، بیمه کنندگان و موسسات مالی تسهیل کننده معاملات نفتی ایران را شناسایی کند، زیرا تمام تراکنش های خارجی ای که به دلار آمریکا انجام می گیرد توسط فدرال رزرو تایید می شود. اما اگر این معاملات به ارزهای دیگر انجام شود، کار سخت تر خواهد بود.

آمریکا خود سال هاست که خرید نفت از ایران را ممنوع کرده، بنابراین توانایی واشنگتن در کاهش صادرات نفت این کشور بستگی به متقاعد کردن دولت ها و شرکت های خارجی برای کاهش خرید نفت از ایران دارد.

مقامات وزارت خانه های خزانه داری و بازرگانی آمریکا و همچنین کاخ سفید به درخواست اظهارنظر در مورد دشواری اجرای تحریم های نفتی ایران پاسخ نداده اند. وینسنت کمپوس، سخنگوی میز انرژی در وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به چالش های موجود گفت، این میز «در فضای موجود سیاست تحریم ها را اجرا خواهد کرد.»

اجرای این تحریم ها حتی در دوران اوباما که متحدان آمریکا نیز این کشور را همراهی می کردند کار دشواری بود. تیم هایی از میز انرژی وزارت امور خارجه آمریکا به همکارانشان در وزارتخانه های خزانه داری و بازرگانی پیوسته بودند تا ضمن سفر به کشورهای آسیا و خاورمیانه، آنها را وادار به یافتن جایگزین هایی برای نفت ایران کنند. این بار اروپا مقابل آمریکا ایستاده است. اتحادیه اروپا در حال بررسی استفاده از یک به اصطلاح «قانون منع کننده» است که شرکت های اروپایی را از تبعیت از تحریم های آمریکا باز خواهد داشت.

منابعی در 3 تجارتخانه بین المللی که از ایران نفت خریداری می کنند گفتند، انتظار دارند مشتریان نفتی ایران درخواست معافیت از تحریم ها را مطرح کنند.

به گفته 3 مقام سابق وزارت خارجه آمریکا، اجرای تحریم های نفتی ایران نیازمند یک رهبری قوی و یک نیروی کار قدرتمند است. اما میز انرژی وزارت امور خارجه آمریکا در حالی وارد این کارزار سخت می شود که فاقد یک مسئول ثابت است و برخی از پست های میانی این میز نیز همچنان خالی است.