به گزارش پارس نیوز، 

سید علی حسینی مدیرعامل بورس انرژی در نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: دارندگان مصارف بالای ٥مگاوات می توانند به صورت مستقیم از نیروگاهها خرید برق داشته باشند؛ این موضوع در اواخر سال ٩٦عملیاتی شد.

وی افزود: در بخش فراوره های صادراتی انرژی نسبت به سال ٩٥ کدهای معاملاتی رشد ٦٠درصدی داشته است.

به گفته حسینی، امکان صادرات همه فراورده های نفتی از سوی خریداران خارجی در بورس انرژی وجود دارد و تاکنون به دوازده کشور صادرات داشتیم. این در حالی است که نفت از طریق بورس انرژی قابلیت معامله دارد و برخی از فراورده های نفتی عمدتا صادراتی هستند که از. جمله آن نفت خان است ولی ما مانع جدی برای معامله این کالاها نداریم.

وی تصریح کرد: بانکهای بزرگ راهکارهایی را در حوزه معامله نفت خام در بورس انرژی ارایه کرده اند و این باید در دولت باید تصمیم گیری شود و اکنون که ابتدای سال هستیم مناسب است در این رابطه کار پیش برود.

به گفته حسینی، بحث عدم عرضه نفت خام در بورس انرژی مطرح نیست ولی قانون برنامه هم به این موضوع صراحت دارد ولی دولت می گوید که اکنون سازوکاو تسویه معاملات به این صورت است که ارز حاصل از صادرات باید له خزانه داده شود پیشنهاد ما استفاده از مکانیزم های دیگری مثل شرکت سپرده گذاری مرکزی تسویه حساب معاملات ارزی انجام شود ولی دولت با این موضوع موافق نیست.

وی اظهار داشت: در ماده قانونی برنامه پنجم توسعه ابزارهای مالی نیز مدنظر است و اگر این مکانیزم بود می توانستیم بر مسایل ارزی اخیر هم اثرگذار باشد. یعنی می توانستیم اوراق ارزی استفاده کرده و منتشر کنیم.

حسینی اظهار داشت: گاز طبیعی را نیز می توان وارد بورس کرد و پیشنهاداتی را هم به شرکت ملی گاز داده ایم و امیدواریم فاز مطالعاتی را شروع کنیم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص وضعیت حضور سرمایه گذاران خارجی در بورس انرژی گفت: تعداد کدهای معاملاتی خارجی برای معامله در بورس انرژی رو به افزایش است.

مدیرعامل بورس انرژی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر مبنی بر انتشار اوراق ارزی در بورس گفت: سال گذشته جلساتی را با مدیریت سرمایه گذاری شرکت ملی نفت و دستگاههای حاکمیتی برای انتشار اوراق ارزی داشتیم و البته در قانون برنامه ششم توسعه نیز بر انتشار این اوراق تاکید شده است.

وی اظهار داشت: بعضا برخی از دستگاههای حاکمیتی به انتشار اوراق ارزی نگاه مقطعی دارند و در بخش هایی از زمان نسبت به انتشار این اوراق اقبال نشان داده اند؛ اما باید توجه کرد که باید اجرای این سیاست پایدار باشد.

ادامه دارد