به گزارش پارس نیوز، 

 به نقل از رادیو اقتصاد مراد نعمتی زرگران در پاسخ به این پرسش که قراردادی بین ایران و پاکستان در خصوص خواهرخواندگی بنادر چابهار و گوادر به امضا رسیده است حال این قرارداد چه وضعیتی را برای فعالیت های اقتصادی مشترک در بنادر مزبور پیشروی جمهوری اسلامی قرار می دهد؟ اظهار کرد: اگر این ارتباط برقرار شود و پاکستان بتواند از طریق ایران به کشورهای آسیای میانه دسترسی داشته باشد هم از حیث امنیتی و هم اقتصادی برای کشور مقرون به صرفه خواهد بود .

وی افزود: با توجه به ظرفیت بالای اقتصادی در منطقه و آسیای میانه بنادر چابهار و گوادر به عنوان دو بندر «خواهر خوانده» در کنار یکدیگر می توانند در بالا بردن سطح زندگی مردم، توسعه اقتصادی و تجاری نقش پر رنگی ایفا کنند .

رایزن بازرگانی ایران در پاکستان گفت: مزیت ترانزیتی که ایران بواسطه همسایگی با 15 کشور دارد ارتباط بین بنادر گوادر و چابهار دسترسی پاکستانی ها را به کشورهای آسیای میانه تسهیل می کند .

وی در ادامه افزود: خوشبختانه در سفر اخیر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به پاکستان از مقامات این کشور برای سرمایه گذاری در بندر چابهار دعوت بعمل آمده است .

نعمتی زرگران تصریح کرد: همکاری های ایران برای توسعه بندر چابهار محدود به کشورهند نیست بلکه جمهوری اسلامی ایران ازظرفیت همه کشورها بالاخص همسایگان برای توسعه بندرچابهار استفاده خواهد کرد .

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه پاکستان یک کشور مهم و همسایه برای ایران در منطقه قلمداد می شود، گفت: روابط با پاکستان برای جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت فوق العاده است .

رایزن بازرگانی ایران در پاکستان افزود: ویژگی های مهمی همچون وجود مرزهای مشترک طولانی به طول بیش از 900 کیلومتر بین دو کشور، اقتصاد مکمل، موقعیت ترانزیتی ممتاز به صورت متقابل همه و همه می تواند زمینه ساز گسترش مناسبات همه جانبه به ویژه همکاری‌های تجاری و اقتصادی میان تهران و اسلام آباد باشد .

وی در ادامه یادآورشد: رویکرد جدید دولت جمهوری اسلامی گسترش مناسبات با همسایگان است که پاکستان نیز از این قاعده مستثنی نیست.