به گزارش پارس نیوز، 

عزت‌الله بهشتی فر اظهار داشت: این آفت با نام علمی Tortrix viridana Lیا پروانه جوانه خوار بلوط یکی از مهمترین آفت‌های بلوط در جنگل‌های زاگرس محسوب می‌شود که با تغذیه از جوانه‌ها و برگ‌ها خسارات زیادی به جنگل‌های استان وارد می کند.
جنگل‌های بلوط منطقه زاگرس شامل استان‌های آذربایجان غربی، ایلام، لرستان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و فارس است که بیش از 6 میلیون هکتار وسعت دارد.
16 استان کشور در محدوده کل رشته‌کوه زاگرس قرار گرفته‌اند که این محدوده تأمین‌کننده 40 درصد آب کشور است و 38 درصد جمعیت عشایر کوچ‌نشین ایران را در خود جای داده است.
بهشتی فر بیان کرد: این آفت در استان در سال‌های گذشته وجود داشته ولی به دلیل شرایط نامناسب اکولوژیکی و اقلیمی طغیان کرده و درحال‌توسعه است.
وی تصریح کرد: پروانه جوانه خوار در اکثر مناطق جنگلی استان مشاهده شده ولی دامنه خسارت آن در مناطق سیلاب و کلوار و لوداب در بویراحمد، در تنگ سولک و کوه ماغر در شهرستان بهمئی، در دنا منطقه چنار برم، لما، تمنک، بنستان و رودشتی، در کهگیلویه مناطق خاییز و بیسیدون دشت قاضی کلات، در شهرستان چرام مناطق سواری، تنگ آرند، جاده کرک و سرتنگ پیرزال، در شهرستان باشت حوزه شلال دان، بوستان و عنا در حال توسعه است.
بهشتی فر عنوان کرد: این آفت در شهرستان گچساران تاکنون گزارش نشده است.
وی افزود: این آفت در تمام حوزه زاگرس در حال فعالیت است.
بهشتی فرد اضافه کرد: آفت پروانه جوانه خوار در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، فارس، چهارمحال و بختیاری، لرستان، آذربایجان غربی، ایلام و دیگر استان‌های حوزه زاگرس فعال است.
وی بیان کرد: اداره کل منابع طبیعی استان‌ علاوه بر روش‌های بیولوژیکی و خودکنترلی طبیعی با استفاده از محلول‌پاشی و تله‌های فرومونی در حال مبارزه با این آفت هستند.
مدیر کل منابع طبیعی گفت: با توجه به وجود انواع مختلف موجودات زنده در طبیعت مبارزه با این آفت دارای ریسک بالا بوده و باید با احتیاط کامل انجام شود.
بهشتی فر تصریح کرد: برای کنترل و مبارزه با این بیماری 20 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
وی اظهار کرد: به دلیل کوهستانی بودن و شرایط توپوگرافی نیاز به هواپیما و یا پهپادهای محلول پاش هست که باعث بالا رفتن هزینه مبارزه خواهد شد.
بهشتی فر عنوان کرد: شیوع این آفت از هشت سال پیش در جنگل‌های بلوط زاگرس آغاز شده و بیشترین استانی که تحت تأثیر آن قرار گرفته کهگیلویه و بویراحمد است.
کارشناس محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: فعالیت آفت جوانه خوار بلوط از اواخر اسفند تا اواخر خرداد ادامه دارد و مبارزه با آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
محمد حیدری اظهار کرد: برای اجرای عملیات مبارزه با این آفت در استان‌های زاگرس نشین به 500 میلیون ریال اعتبار نیاز است که باید از محل اعتبارات ملی طرح صیانت از جنگل‌های زاگرس هزینه شود.
حیدری عنوان کرد: بهترین راه مبارزه با این آفات مبارزه بیولوژیکی و همچنین استفاده از سم ' BT 'است که به علت قیمت بالای این سم و کمبود در بازار داخلی باید از کشورهای دیگر وارد شود.
حیدری عنوان کرد: بیش از یک‌میلیون و 400 هزار هکتار از جنگل‌های زاگرس به دلیل عواملی همچون آفات و بیماری زوال بلوط، خشکسالی، گردوغبار، آتش‌سوزی‌ و چرای بی‌رویه دام دچار خشکیدگی شده است.
لاروهای پروانه جوانه خوار بلوط در اوایل فصل بهار، وارد جوانه‌های تازه بازشده بلوط شده که ادامه این روند درختان را در اواخر بهار عاری از برگ می‌کند.
وضعیت اقلیمی در رویشگاه‌های زاگرس و کمبود بارش‌ها سبب تشدید شیوع آفت جوانه خوار شده است.
کهگیلویه و بویراحمد یک‌میلیون و 722 هزار و 800 هکتار عرصه جنگلی و مرتعی دارد که 723 هزار و 700 هکتار آن مرتع و بقیه جنگل است.
این استان با حدود 16 هزار و 249 کیلومترمربع وسعت و 713 هزار نفر جمعیت، کمتر از یک درصد مساحت و یک درصد جمعیت کشور را دارد.
کهگیلویه و بویراحمد با 2 اقلیم متفاوت دارای هشت شهرستان، 17 شهر و یک هزار و 676 روستای دارای سکنه است.
7531/6110