هر ساله دولت به منظور تامین میوه شب عید، خرید از باغداران را در دستور کار می‌دهد و با ذخیره سازی مرکبات و سیب و عرضه آن در آستانه عید جلوی التهاب بازار و سوء استفاده دلالان را بگیرد تا مردم در تامین میوه شب عید با مشکل مواجه نشوند و هزینه گزاف برای آن نپردازند.

در این راستا امسال نیز از سوی دولت ۶۰ هزار تن سیب و پرتقال با اعتبار ۷۰ میلیارد تومان ذخیره سازی شد تا در سراسر کشور توزیع شود که از صبح امروز این توزیع آغاز شد.

علی اوسط هاشمی مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور در جمع خبرنگاران، قیمت هر کیلوگرم پرتقال تنظیم بازاری را ۱۷۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: هر چند دولت هر کیلوگرم پرتقال را ۲۲۰۰ تومان خریداری کرده اما، برای رفاه حال مردم با قیمت کمتر عرضه می‌شود.

وی افزود: عرضه میوه‌های تنظیم بازاری در تمام مغازه‌ها، تعاونی‌های مصرفی و میادین میوه و تره‌بار که امکان نظارت مستقیم وجود دارد، انجام می‌شود.

هر چند از صبح امروز عرضه میوه شب عید آغاز شده اما، بازدید از برخی از میادین عرضه میوه نشان می‌دهد که با توجه به زمان تقریبا یک هفته‌ای باقی مانده سال جدید هنوز مراکز عرضه میوه آنچنان که باید شلوغ نشده است.

برخی از شهروندانی که در این مراکز حضور داشتند نظرات مختلفی درباره عرضه میوه‌های تنظیم بازاری عید داشتند برخی از مردم با توجه به قیمت‌های بازار این طرح را مناسب و در جهت جلوگیری از افزایش قیمت‌ها می‌دانستند و آن را مناسب بیان می‌کردند در مقابل برخی از شهروندان خواستار نظارت بیشتر بر روی این طرح شدند تا برخی افراد سودجو از این فرصت سوء استفاده نکرده و میوه‌های با کیفیت پایین را به مردم عرضه نکنند.

به گزارش میزان، هر چند عرضه طرح میوه تنظیم بازاری برای جلوگیری از التهاب طرح مناسبی است اما، مهم‌تر از آن اجرای آن است تا مردم از اجرای آن رضایت کامل داشته باشند.